"Można jasno i czytelnie powiedzieć, że Polska wciąż jest wolna od wirusa" - powiedział Fronczak.
Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że wirus wystąpił dotąd w 12 krajach Unii Europejskiej; jak powiedziała, w Europie stwierdzono 127 przypadków zakażenia, w tym 17 przypadków to przeniesienie wirusa z człowieka na człowieka.
Jak zapewniła Kopacz, Polska jest przygotowana na wypadek ewentualnej epidemii.
Także Fronczak podkreślił, że wszystkie zalecane procedury zostały wdrożone. Powiedział, iż wizytacje przeprowadzone w kilkudziesięciu szpitalach wykazały, że lecznice są gotowe do przyjmowania, izolowania i leczenia osób zakażonych wirusem A/H1N1. Wiceminister zaznaczył, że osoby przylatujące z USA i Meksyku będą nadal szczegółowo badane na lotniskach.
Fronczak wysoko ocenił działania prowadzone przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Szef GIS Andrzej Wojtyła powiedział, że służby sanitarne są postawione w stan podwyższonej gotowości. Poinformował, że w czwartek w Ministerstwie Infrastruktury odbędzie się spotkanie z przedstawicielami zarządów polskich lotnisk.
Jeszcze w środę minister Kopacz odbędzie wideokonferencję m.in. z wojewodami i wojewódzkim inspektorami sanitarnymi. Przedstawiona zostanie sytuacja w poszczególnych regionach, omówiony będzie także stan przygotowań do ewentualnej pandemii grypy.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła w środę 1516 przypadków zachorowania na grypę A/H1N1 w 22 krajach, w tym 30 zgonów - 29 w Meksyku i jeden w USA.
Władze amerykańskie potwierdziły we wtorek zgon drugiej osoby na swoim terytorium. Informacja ta nie została jeszcze uwzględniona w zestawieniu WHO.
W Meksyku WHO zachorowały 822 osoby, a w USA 403. Pozostałe państwa, w których zdiagnozowano grypę A/H1N1, to Kanada (165 przypadków), Hiszpania (57), Wielka Brytania (27), Niemcy (9), Nowa Zelandia (6), Włochy (5), Izrael (4), Francja (4), Salwador (2), Korea Południowa (2), Austria, Dania, Holandia, Portugalia, Szwajcaria, Chiny (Hongkong), Kostaryka, Irlandia, Kolumbia, Gwatemala (po 1 przypadku).pap, em