Dopiero w środę członkowie KW UEFA usłyszą raport dotyczący postępów obu krajów w przygotowaniach do turnieju. Następnie dokonany zostanie wybór miast-gospodarzy.
Gdy Polska ubiegała się o prawo organizacji turnieju we wniosku znalazły się cztery miasta - Warszawa, Poznań, Gdańsk i Wrocław. Po zwycięstwie polsko-ukraińskiej kandydatury w Cardiff Polska zaczęła naciskać na UEFA w celu rozszerzenia tej listy o Kraków i Chorzów. Z kolei Ukraina do Kijowa, Doniecka, Dniepropietrowska i Lwowa dołączyła Charków i Odessę.
Jak wyjaśnił prezydent UEFA Michel Platini w środę ogłoszona zostanie lista sześciu lub ośmiu miast. Wybór może nie być proporcjonalny. Pewne organizacji zawodów są jedynie stolice obu krajów - Warszawa i Kijów.
Zorganizowane przy okazji stulecia rumuńskiej federacji posiedzenie najwyższych władz UEFA jest tajne. Bezpieczeństwa działaczy piłkarskiej centrali strzegą liczni ochroniarze, którzy nie dopuszczają dziennikarzy w pobliże najważniejszych decydentów.
Na wieczór zaplanowany jest wystawny bankiet w olbrzymim Pałacu Parlamentu - ociekającym złotem jednym z największych gmachów na świecie - dawnej siedzibie rumuńskiego prezydenta Nicolae Ceausescu. Wśród gości znalazł się prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato.
W planie obrad na wtorek są dyskusje nad wyborem gospodarzy młodzieżowych mistrzostw Europy, ustalenia dotyczące tych turniejów, a także inne drobne sprawy.
Według Michała Listkiewicza sześć miast w Polsce zasługuje na organizacje ME-2012 ale były prezes PZPN zdaje sobie sprawę, że ten plan jest już nierealny. Jednocześnie podkreślił, że nie wierzy, aby UEFA zdedydowała by Euro 2012 odbyło się tylko w sześciu miasta (trzech polskich, trzech ukraińskich).
"Moim zdaniem wszystkie sześć polskich miast zasługuje na Euro i wszystkie są wstanie je zorganizować. Niestety decyzja UEFA jest taka, że nasz plan aby ME w 2012 były w 12 miastach nie został przyjęty i będzie w ośmiu. Logicznie rozumując dwa polskie miasta - a może i jedno - będzie troszkę rozczarowane" - powiedział Listkiewicz w Wieliczce.
Cieszy go, że według zapowiedzi ministra Drzewieckiego w miastach (lub mieście), w których nie będzie EURO dalej będzie rozwijana - także ze środków centralnych - infrastruktura piłkarska.
Według niego nie będzie zrealizowany plan, według którego tylko w sześciu miastach będzie organizowane Euro (np. wariant trzy w Polsce trzy na Ukrainie).
Listkiewicz dodał, że celem jest, aby mistrzostwa Europy w 2012 roku organizowane przez Polskę i Ukrainę były "najlepsze w historii".
Listkiewicz był jednym z sędziów meczu "Rzecznicy EURO 2012" - Krakowscy Dziennikarze (6:2), który uświetnił otwarcie Orlika w Wieliczce. Był też gościem konferencji "EURO 2012: Polska, Ukraina - wspólna droga", która odbyła się we wtorek w Kopalni Soli "Wieliczka".pap, keb