Podczas czwartkowego koncertu wystąpili także reprezentanci: Słowenii, Holandii, Łotwy, Węgier, Serbii, Cypru, Irlandii, Słowacji oraz przedstawicielka naszego kraju Lidia Kopania z piosenką "I Don't Wanna Leave".
Podczas pierwszego koncertu półfinałowego we wtorek do finału zakwalifikowali się: Hadise z Turcji ("Dum Tek Tek"), Malena Ernman ze Szwecji ("La Voix"), Noa i Mira Awad z Izraela ("There Must Be Another Way"), Flor-de-lis z Portugalii ("Todas As Ruas Do Amor"), Chiara z Malty ("What If We"), Waldo's People z Finlandii ("Lose Control"), Regina z Bośni i Hercegowiny ("Bistra Voda"), Elena z Rumunii ("The Balkan Girls"), Inga i Anush z Armenii ("Jan Jan") i Yohanna z Islandii ("Is It True?").
Miejsce w finale w Moskwie mają już zapewnione: zeszłoroczny zwycięzca - Rosja (Anastazja Prichodźko z piosenką "Mamo"), a także członkowie Europejskiej Unii Nadawców (EBU) - organizatora konkursu: Niemcy (Alex Swings Oscar Sings! z piosenką "Miss Kiss Kiss Bang"), Hiszpania (Soraya z piosenką "La Noche Es Para Mi (The Night Is For Me)"), Francja (Patricia Kaas z utworem "Et S'il Fallait Le Faire") i Wielka Brytania (Jade Ewen z piosenką "It's My Time"). W finale zmierzą się reprezentanci 25 krajów.
Spośród uczestników półfinałów widzowie z każdego kraju biorącego udział w konkursie Eurowizji wybrali za pośrednictwem SMS-ów i telefonicznie dziewięciu, którzy weszli do finału. Regulamin konkursu nie dopuszczał głosowania na wykonawcę z ojczystego kraju. Dodatkowo z każdego półfinału swojego faworyta, przyznając mu tzw. "dziką kartę", wybrało specjalnie powołane jury.
W oczekiwaniu na wyniki widzowie obejrzeli w czwartek pokaz tradycyjnych tańców ludowych, m.in. rosyjskich i greckich.
Począwszy od tego roku w finale Eurowizji wprowadzono nowy system głosowania obejmujący punktację jurorów ze wszystkich krajów członkowskich. Udział głosów telewidzów w finale wyniesie 50 proc. Taki system ma zredukować skutki politycznego głosowania, w którym sprzyjające sobie państwa nagradzały punktami reprezentantów swoich politycznych sojuszników.
Konkurs Piosenki Eurowizji to impreza, w której udział biorą stacje telewizyjne zjednoczone w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Polska pierwszy raz wzięła udział w konkursie w 1994 roku. Wówczas też nasz kraj odniósł największy sukces. Edyta Górniak z piosenką "To nie ja" zajęła drugie miejsce. W ubiegłym roku Polskę reprezentowała Isis Gee, która w finale zajęła przedostatnie, 24. miejsce.pap, em