Festiwal, przyciągający co roku na Śląsk kilka tysięcy fanów Dżemu, przeniesiono do Chorzowa z powodu prac remontowych, rozpoczynających się w tym roku nad jeziorem paprocańskim w Tychach, gdzie impreza odbywała się przez 10 lat. Tym razem fani rocka i bluesa spotkają na tzw. polach marsowych w chorzowskim parku.
Impreza tradycyjnie będzie odbywać się pod hasłem "Ku przestrodze", by ostrzec przed niebezpieczeństwem uzależnienia od środków odurzających. To nawiązanie do życia samego Riedla, który zmarł przedwcześnie m.in. z powodu nadużywania narkotyków.
Organizatorzy podkreślają, że tegoroczna edycja festiwalu będzie wyjątkowa m.in. z powodu trzech przypadających w tym roku rocznic. To 15. rocznica śmierci Riedla, 15-lecie istnienia grupy Cree, założonej przez jego syna Sebastiana, a także 30. urodziny grupy Dżem.
W piątek 24 lipca, w pierwszym dniu festiwalu, gwiazdami wieczoru obok Ray'a Wilsona będą Perfect i Voo Voo, a gospodarzem sceny - zespół Cree. Odbędzie się też konkurs, podczas którego wystąpi osiem początkujących zespołów z różnych rejonów Polski. W jury zasiądą m.in. dziennikarze muzyczni Jan Chojnacki i Marek Wiernik oraz muzycy Sebastian Riedel i Tomasz Zeliszewski.
W sobotę wystąpią m.in. Śląska Grupa Bluesowa, Kasa Chorych, Krzak i SBB, a "gospodarzem dnia" będzie Dżem.
"Podczas festiwalu, poza znakomitą muzyką, na fanów bluesa czekają też inne atrakcje - pamiątki, stoiska z płytami i koszulkami oraz oczko wodne, gdzie można będzie zapalić świeczkę +za tych, których zabrał los+" - mówi organizator imprezy Adam Antosiewicz.
Patron imprezy, urodzony w 1956 r. Ryszard Riedel, był liderem grupy Dżem, znanej m.in. z takich utworów jak: "Whisky", "Sen o Wiktorii", "Czerwony jak cegła" czy "Naiwne pytania". Historię życia muzyka opowiedział w 2005 r. Jan Kidawa-Błoński, w fabularnym filmie "Skazany na bluesa".
Festiwal co roku przyciągał do Tychów tysiące miłośników Riedla i Dżemu. Występowali na nim tacy artyści jak John Porter, Edyta Bartosiewicz, O.N.A., Nocna Zmiana Bluesa, Perfekt, Hey czy amerykański bluesman Taj Mahal.
Uczestnicy imprezy, mający ze sobą festiwalową opaskę, mogą liczyć na zniżki PKP oraz rabaty przy korzystaniu z atrakcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, m.in. zapłacą jedynie połowę ceny za wstęp na basen.pap, em