W centrum Poznania odsłonięto odlany w brązie pomnik jednego z twórców pracy organicznej, społecznika, filozofa i przedsiębiorcy Hipolita Cegielskiego. Budowa pomnika wraz z cokołem kosztowała ok. 370 tys. złotych. Pieniądze pochodziły od ponad 170 darczyńców.
- Hipolit Cegielski to legenda naszego regionu, postać historyczna, będąca wzorem patriotyzmu gospodarczego i pracy organicznej - powiedział podczas uroczystości pomysłodawca uhonorowania wielkopolskiego bohatera prezes Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Marian Król.
Pomnik stojący na Placu Wiosny Ludów zaprojektował prof. Krzysztof Jakubik. Monument przedstawia Cegielskiego opartego o jedno z urządzeń produkowanych w jego warsztatach. Odsłonięcia dokonała m.in. prawnuczka Hipolita - Zofia Cegielska Doerffer.
Hipolit Cegielski to polski przemysłowiec, działacz społeczno-kulturalny. W 1850 założył w Poznaniu warsztat naprawczy, w którym wytwarzał proste narzędzia rolnicze. Pięć lat później zakupił duży warsztat, w którym rozpoczął produkcję maszyn i narzędzi rolniczych - m.in. żniwiarek, kosiarek, siewników, młocarni. Fabryka została rozbudowana w okresie międzywojennym, a po II wojnie światowej przekształcono ją w Zakłady Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.
PAP, arb