Grotowski w centrum Pompidou
Część paryskich obchodów Roku Grotowskiego odbywa się w prestiżowym Centrum Pompidou. W sobotę i niedzielę o fenomenie popularności polskiego reżysera we Francji dyskutowali francuscy i polscy miłośnicy jego teatru. Był wśród nich francuski minister kultury Jack Lang, który w połowie lat 60., jako dyrektor festiwalu teatralnego w Nancy, przyczynił się do światowej sławy Grotowskiego. W Centrum Pompidou wyświetlono w niedzielę cztery filmy dokumentalne o Grotowskim i jego spektaklach. Można było obejrzeć m.in. filmowy zapis jego słynnego przedstawienia z 1968 r. "Akropolis" według sztuki Stanisława Wyspiańskiego. Pokazano także swoisty artystyczny testament twórcy w reżyserii Marianne Ahrne, powstały w 1992 roku na zamówienie włoskiej telewizji RAI. Grotowski opowiada w nim o swoich inspiracjach i kulisach pracy nad spektaklami.
Sztuka Grotowskiego przetrwała
- Przeżycie Grotowskiego się nie skończyło, ono trwa na całym świecie, a Paryż jest niebywale istotnym miejscem, ponieważ sława Grotowskiego zaczęło się właśnie tutaj - powiedział w niedzielę uczestnik spotkania Ludwik Flaszen, współtwórca teatru Laboratorium. - Nasz kochany Jerzy pewnie patrzy na nas teraz z nieba i uśmiecha się - dodał Flaszen, nawiązując do rzeszy miłośników w różnym wieku, którzy szczelnie zapełnili w niedzielę dwustuosobową salę paryskiego centrum sztuki współczesnej.
W ramach paryskich obchodów w przyszłym tygodniu na paryskiej Sorbonie i w College de France odbędzie się sesja naukowa o antropologii teatru według Grotowskiego, a także spotkanie z wybitnym brytyjskim reżyserem Peterem Brookiem, autorem książki o polskim reżyserze. Francuskie imprezy upamiętniające polskiego reżysera zorganizowały Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i paryska Sorbona przy wsparciu kilku innych instytucji.
PAP, dar