Robert Lubera, który grywał z Nalepą w różnych zespołach, powiedział podczas odsłonięcia, że nieczęsto zdarza się, żeby mieszkańcy pamiętali o swoich współmieszkańcach, którzy kiedyś tu żyli.
"Tadeusz chodził tymi ulicami, w tych klubach dojrzewała jego wrażliwość muzyczna. Spadek, jaki pozostawił w postaci swojej sztuki, jest czymś, co przetrwa i już przetrwało 40 lat. Tadeusz to na pewno symbol Rzeszowa i nierozerwalnie z Rzeszowem był związany" - zaznaczył Lubera.
Dodał, że razem z przyjaciółmi postanowili wymyślić legendę i wszyscy młodzi gitarzyści, którzy potrzymają przez 5 minut gryf gitary na pomniku Nalepy, mają szansę, ze spłynie na nich 1/10 talentu artysty.
Koszt pomnika wykonanego z brązu to ponad 50 tys. zł. Sfinansował go Urząd Miasta Rzeszowa.
Tadeusz Nalepa urodził się 26 sierpnia 1943 w Zgłobniu k. Rzeszowa. W 1965 r. założył grupę Blackout, z którą wykonywał piosenki z repertuaru The Beatles i Rolling Stone. Następnie zaczął komponować własną muzykę do tekstów Bogdana Loebla. Zespół pierwsze koncerty dawał w rzeszowskich lokalach. Istniał do końca roku 1967. Rok później Nalepa założył grupę Breakout. Zespół istniał 13 lat i nagrał 10 płyt. Do największych przebojów Breakoutu zaliczały się piosenki "Gdybyś kochał, hej", "Na drugim brzegu tęczy", "Poszłabym za Tobą".
Nalepa, po rozpadzie Breakoutu, śpiewał jako solista z towarzyszeniem zespołu, którego skład się często zmieniał. Koncertował też m.in. z zespołem Dżem, z którym nagrał jedną płytę. W 2003 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Artysta w ostatnich latach życia poważnie chorował, zmarł 4 marca 2007 r. w Warszawie.pap, em