Rzecznik dodał, że Polska stała się nowym miejscem na mapie szlaku. "Nasz kraj reprezentowany jest przez Muzeum Browaru w Żywcu, które od momentu powstania odwiedziło już 300 tysięcy turystów. Liczba zwiedzających przerosła oczekiwania i prognozy. Tylko w sierpniu ubiegłego roku odwiedziło je 14 tysięcy turystów. Rocznie do muzeum przyjeżdża ponad 100 tysięcy. Dla porównania, Muzeum Narodowe w Warszawie odwiedza 69 tysięcy osób więcej" - powiedział.
Muzeum Browaru w Żywcu jest także częścią Szlaku Zabytków Techniki Śląska.
Punktami kotwicznymi Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego są między innymi: Browar Heinekena w Amsterdamie, Dzielnica Jubilerów w Birmingham, Flamandzkie Muzeum Górnictwa Węglowego w Beringen czy Ferropolis, Miasto Żelaza w Graefenhainichen.
Muzeum w Żywcu powstało w starych piwnicach browaru, w których niegdyś istniała leżakownia. Otwarte zostało we wrześniu 2006 roku. W 18 salach o łącznej powierzchni ponad 1,6 tysiąca metrów kwadratowych zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru w Żywcu na przestrzeni półtora wieku jego istnienia.
Browar w Żywcu został założony w połowie XIX wieku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Zakład zbudowano w podżywieckiej wiosce na gruncie zwanym Pawlusiem. Kamień węgielny pod budowę Browaru został położony 16 czerwca 1852, a budowa została zakończona w 1857 roku. Za datę założenia żywieckiego Browaru przyjmuje się jednak rok 1856, kiedy to dokonano rejestracji a także uwarzono i sprzedano pierwsze hektolitry piwa. Obecnie browar należy do koncernu Heineken.pap, em