Rok później, książę Saksonii August Mocny, do niedawna król Polski, założył pod Dreznem manufakturę, w której wyrabiano naczynia i ozdoby nową metodą. Zlecił m.in. wykonanie kopii chińskiej i japońskiej zastawy, zgromadzonej na saksońskim dworze. Ale fabryka rozwijała też własne wzory, które sygnowała jednym z najstarszych znanych znaków handlowych - parą skrzyżowanych mieczy. Obecnie zabytkowe przedmioty z tym znakiem osiągają na aukcjach ceny od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jedną z najbardziej znanych w Polsce kolekcji miśnieńskiej porcelany jest serwis, dekorowany w motywy związanymi z wodą oraz sylwetkami łabędzi. Serwis powstał w latach 1737-1741, a jego projektantami byli Johann Joachim Kaendler i Friedrich Eberlain. Składał się on z 2200 elementów. W Polsce w zbiorach muzealnych i prywatnych znajduje się ok. 100 elementów słynnego serwisu. Na aukcjach pojawiają się czasem pojedyncze naczynia z tej zastawy. W 1997 r. łabędzią paterę sprzedano za 37 tys. zł, w 2002 r. za koszyk na butelki nabywca zapłacił 40 tys. zł.
Ceny współczesnych wyrobów miśnieńskiej fabryki zaczynają się od 100 euro, a asortyment fabryki obejmuje już nie tylko naczynia stołowe i słynne "laleczki z saskiej porcelany", ale też np. biżuterię i zegarki oraz luksusową glazurę i inne elementy dekoracji wnętrz.PAP, arb