Sytuacja różni się w zależności od przywozu i wywozu zwierząt domowych. W podróży pomiędzy państwami UE zwierzę musi mieć elektroniczny czip, paszport zwierząt, wydawany przez urzędowego lekarza weterynarii, oraz musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
Jeśli chcemy przywieść z wakacji do naszego kraju nowe zwierzę, zarówno z krajów członkowskich UE czy państw trzecich należy spełnić oprócz trzech wcześniej wspomnianych dodatkowe kryteria. Zwierzęta przywożone powinny spełnić obowiązek elektronicznej identyfikacji, a także powinny przejść specjalne badania efektywności szczepienia lub kwarantannę. Warto dodać, że nie można przewozić psów, kotów czy fretek poniżej trzeciego miesiąca życia.
Inaczej jest w przypadku wywozu z Polski do państwa trzeciego. Należy wtedy zapoznać z wymaganiami, jakie zostały ustanowione w tym państwie trzecim. Oprócz paszportu zwierząt należy spełniać warunki ustanowione w danym kraju.Zwierzęta podczas przekroczenia granicy podlegają kontroli granicznej przez Służbę Celną lub przechodzą kontrolę weterynaryjną. Jeśli ta stwierdzi, że zwierzę nie spełnia wymogów, może zostać podjęta decyzja o jego zawróceniu do kraju pochodzenia. Inną alternatywą jest kwarantanna zwierzęcia pod urzędową kontrolą na koszt właściciela, a w ostateczności o uśpieniu zwierzęcia bez rekompensaty finansowej, jeśli nie można zwierzęcia zawrócić do kraju lub przeprowadzić kwarantanny.
j. cz / gazetaprawna.pl