Zespół egipskich archeologów odkrył w Sakkarze dwa bogato zdobione grobowce królewskich urzędników sprzed około 4300 lat - podaje internetowy serwis "Adnkronos International". Odkrycia dwóch wykutych w skale grobowców z czasów panowania VI Dynastii (2374-2191 r. p.n.e.) dokonano na starożytnym cmentarzysku, około 30 kilometrów na południe od Kairu, na stanowisku położonym na zachód od słynnej Piramidy Schodkowej Dżosera z około 2650 r. p.n.e.
Jak poinformował dr Zahi Hawass, szef Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, odkryte grobowce należą do Szendwy, wysokiego dostojnika i zwierzchnika królewskich pisarzy oraz jego syna Honsu, który odziedziczył po ojcu stanowisko i obowiązki. Grobowiec Szendwy zawiera fałszywe drzwi z pięknie wykonaną płaskorzeźbą, przedstawiającą jego postać zasiadającą za stołem ofiarnym, co podkreśla duże znaczenie stanowiska, jakie zajmował na dworze. Komora grobowa znajdowała się w studni o głębokości 20 metrów bezpośrednio pod fałszywymi drzwiami, dzięki czemu nie została ograbiona przez rabusiów.
Drewniany sarkofag Szendwy uległ całkowitemu rozpadowi, ale naukowcy odnaleźli wiele kamiennych dzbanów, z których pięć - pełniących funkcję naczyń ofiarnych - zostało wykonanych w kształcie kaczki. Archeolodzy odnaleźli w grobowcu także barwne reliefy oraz obelisk z piaskowca o wysokości 30 centymetrów, symbolizujący kult Re - egipskiego boga Słońca. Za kolejnymi fałszywymi drzwiami archeolodzy odkryli wejście do grobowca Honsu, syna Szendwy. W grobowcu Honsu znajdował się stół ofiarny oraz kamienne nadproże z wyrzeźbionymi symbolami VI Dynastii. Nad fałszywymi drzwiami prowadzącymi do grobowca Honsu znajduje się barwna płaskorzeźba z postaciami zmarłego, przedstawionego w różnych pozach.
PAP, arb