W pierwszych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Singapurze, Polska reprezentowana jest w 17 dyscyplinach przez 43 sportowców w wieku 14-18 lat. Zdaniem sekretarza generalnego PKOl Adama Krzesińskiego, walka o medale nie jest najważniejszym celem.
- To ma być przede wszystkim święto sportu, jak również szansa poznania rówieśników z całego świata. Łączy ich uprawianie sportu, z pewnością też uzyskiwanie jak najlepszych wyników, jednak nie za wszelką cenę - podkreślił trzykrotny olimpijczyk, dwunastokrotny medalista mistrzostw świata i Europy we florecie w latach 1975-2002.
Również pomysłodawca Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich (MIO), przewodniczący MKOl Jacques Rogge wielokrotnie zaznaczał, że w tej rywalizacji priorytetem nie są medale, a impreza niesie ze sobą inne wartości, m.in. edukacyjne i kulturowe. - Nie chodzi o zawody - mówił. - Te igrzyska mają być platformą, która pozwoli młodym ludziom zrozumieć wartości olimpijskie - dodał.
Sekretarz generalny PKOl w pełni podziela ten pogląd. - MIO są inwestycją w sportową młodzież. To impreza, która ma przynieść tym zawodnikom także inne wartości, inne spojrzenie na sport i jego atrybuty: równe szanse, przyjaźń, fair play, solidarność - zaznaczył.
PAP, ps