[[mm_1]]
Uczestnicy MediaLab będą mieli okazję wziąć udział w różnego rodzaju zajęciach praktycznych, w tym np. w warsztatach tworzenia interaktywnych instalacji muzycznych przy pomocy programu PureData i w oparciu o ideę projektowania obiektowego, prowadzonym przez Pawła Janickiego, artystę związanego z WRO Art Center. Inną propozycją są warsztaty projektowania urządzeń elektronicznych z wykorzystaniem otwartej platformy elektronicznej Arduino, który pozwoli m.in. poznać proces projektowania interakcji oraz tworzenia urządzeń typu physical computing. Warsztat poprowadzi designer Daniel Soltis z londyńskiego studia projektowego Tinker London, wykładowca w takich instytucjach jak Thinking Digital, CIID, V&A, czy dConstruct. W czasie MediaLab uczestnicy będą mogli wziąć również udział warsztatach digitalizacji lokalnego dziedzictwa – historii mówionej, zdjęć i grafik - którego celem jest wspólne opracowanie sposobów oddolnej digitalizacji lokalnego dziedzictwa. Zajęcia poprowadzi m.in. Alek Tarkowski, socjolog mediów cyfrowych, pracujący w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) na Uniwersytecie Warszawskim i w Zespole Doradców Strategicznych Premiera, koordynator projektu Creative Commons. W programie przewidziano również warsztaty audiowizualne tworzenia animacji i form wizualnych z użyciem oprogramowania Fluxus, prowadzone przez Melindę Sipos oraz Gábora Pappe.
Fundacja Ortus, organizator MediaLab, dąży do stworzenia ośrodka szerokiej i wielopłaszczyznowej współpracy twórczej artystów i ludzi kultury. Centrum Dialogu Kultur – Zamek w Chrzelicach będzie działać na przecięciu dwóch płaszczyzn: współczesnej, skupionej na wspieraniu dialogu kultur, inicjowaniu wymiany międzykulturowej i artystycznej przy wykorzystaniu nowych technologii w edukacji i kulturze oraz platformy historycznej związanej z dziejową tożsamością miejsca i regionu. W Centrum ma też powstać – w wyniku współpracy z Ośrodkiem Karta - cyfrowe archiwum historii Śląska Opolskiego oraz multimedialne ekspozycje prezentujące jej wielokulturowy charakter.
Nad szczegółowym programem działania Centrum Dialogu Kultur – Zamek w Chrzelicach pracuje konstytuująca się właśnie Rada Programowa. Piotr Rypson, jeden z jej członków, zapytany o prace nad programem odpowiada podkreśla, że organizatorzy „będą szukali takich osi działania, które by z jednej strony dawały jakąś wartość dla samego genius loci a z drugiej strony takiej sztuki, która wychodzi w stronę nowych technologii i działania sieciowego".
Tegoroczny warsztat będzie jednocześnie inauguracją Medialabu Chrzelice pierwszej tego typu instytucji w Polsce, której idea opiera się na łączeniu różnych dziedzin sztuki i kultury z informatyką i technologiami multimedialnymi.
Red.