Większość spośród około 150 kopalni na Bałkanach, w których od 2006 r. przeprowadzono kontrole w ramach ONZ-owskiego programu ochrony środowiska, stanowi poważne zagrożenie ekologiczne - ogłoszono w piątek w Genewie.
Rzeczniczka Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Ochrony Środowiska (UNEP) Isabelle Valentiny, oświadczyła, że w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Czarnogórze, Serbii i Kosowie pełno jest pozbawionych właściciela kopalni, opuszczonych w czasie wojny bałkańskiej. Nie zostały zamknięte i zatruwają środowisko wskutek działania czynników naturalnych. W niektórych przypadkach, jak podkreśliła rzeczniczka, problemy są bardzo poważne: nie strzeżone kopalnie zatruwają wodę i powietrze. Wiele z tych kopalni, zalewanych przez wodą, nie ma w świetle prawa żadnego właściciela.
Rzeczniczka UNEP, nawiązując do katastrofy ekologicznej na Węgrzech, gdzie ze zbiorników huty aluminium wypłynął toksyczny szlam, wskazała jako źródło wielkiego zagrożenia opuszczone kopalnie metali ciężkich w Albanii. Wypływają z nich do gleby i do rzek trujące substancje. - Ta fatalna sytuacja w kopalniach zwiększa zatrucie wody i powietrza, stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego oraz dla stabilizacji społeczno-politycznej w regionie - oświadczyła Isabelle Valentiny.
zew, PAP