W imieniu Justyny Kowalczyk, która przebywa na treningu poza granicami kraju, wyróżnienie odebrali jej rodzice: Janina i Józef Kowalczyk. W imieniu córki podziękowali za nagrodę. Nagrodę TVP Polonia otrzymała także Nelly Turzańska-Szymborska, działaczka Polonii kanadyjskiej, założycielka fundacji zajmującej się promowaniem kultury i literatury polskiej.
Wyróżnienie przyznawane jest od 1995 roku. Statuetkę przedstawiająca Fryderyka Chopina otrzymali dotychczas m.in. Adam Małysz, Roman Polański, Norman Davies, Andrzej Wajda, Wanda Wiłkomirska, a także nieżyjący już: prof. Andrzej Stelmachowski, Jan Nowak-Jeziorański i prof. Leszek Kołakowski. Dyrektor TVP Polonia Witold Laskowski, gratulując wyróżnionym, powiedział, że "nagrody trafiają do ludzi, którzy pokazują to, co mamy najlepszego, i osiągają rzeczy, które wydają się niemożliwe do osiągniecia".
Z kolei prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski przyłączając się do gratulacji, podkreślił, że "Dziennik Polski" był dla tych Polaków, którzy po II wojnie światowej "zostali za granicą, skupionych wokół prezydenta i rządu na uchodźstwie podporą, nosicielem tradycji i nadziei, że sytuacja się zmieni". Przypomniał też, że po roku 1989 Wspólnota Polska organizowała zjazdy Polonii, w tym pierwszy w 1992 roku pod patronatem Jana Pawła II, które "przyczyniły się do likwidacji podziałów między Polonią a Polakami".
W sobotę Stowarzyszenie Wspólnota Polska obchodziło swoje dwudziestolecie. Z tej okazji w Domu Polonii otwarto wystawę poświęconą działalności Stowarzyszenia. W archikatedrze warszawskiej prymas-senior Józef Glemp odprawił mszę św. w intencji Stowarzyszenia i byłych prezesów: prof. Andrzeja Stelmachowskiego i Macieja Płażyńskiego.
zew, PAP