Zapytany skąd pomysł na stworzenie muzeum Reinhold Messner powiedział, że idea ta zrodziła się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. - Mając 22 lata napisałem artykuł oczywiście o górach i wspinaczce. Po jakimś czasie dostałem list od starszej pani, która opisała w nim niezwykłą historię swojej miłości i jej tragicznego końca - wspominał. W 1913 roku ukochany kobiety zginął podczas wspinaczki w górach. - A ona po latach przeczytawszy mój artykuł postanowiła do mnie napisać, a potem przekazać pamiątkę w postaci młotka wspinaczkowego zaznaczając, że musi trafić do muzeum. Wtedy postanowiłem, że to ja je stworzę i dziś po latach spełniam to zobowiązanie - zapewnił Messner.
Zapytany jak postrzega Zakopane i czy jest szansa aby stało się ono w przyszłości polskim Chamonix alpinista powiedział, że niestety nawet krótki spacer pokazuje panujący tu chaos architektoniczny. - Tu potrzeba jakiś zasad aby miasto zyskało jakich konkretny styl. Dziś powiem szczerze - dla mnie Zakopane jako miasto to prawdziwa katastrofa.
Góry nigdy nie były jedyną pasją Messnera. Przemierzył pieszo Antarktydę, Grenlandię, Tybet oraz pustynie m.in. Takla Makan i Gobi. Jest autorem filmów dokumentalnych, a także współautorem scenariusza filmu Wernera Herzoga z 1991 roku "Krzyk kamienia". Napisał też ponad 50 książek. - Teraz przygotowuję publikację o wkładzie kobiet w eksplorację gór. Będzie tam rozdział poświęcony Wandzie Rutkiewicz, kobiecie niezwykłej i silnej, którą poznałem w 1992 roku i od zawsze ceniłem.
Reinhold Messner urodził się 17 października 1944 r. w Villnoss-Funes we włoskim Południowym Tyrolu. Jako pierwszy w 1978 roku zdobył Mount Everest bez użycia tlenu. Był też pierwszym, który zdobył Koronę Himalajów - wszystkie 14 ośmiotysięczników w Himalajach i Karakorum. Jej kompletowanie, które zajęło mu 16 lat, zakończył w 1986 roku. Na wszystkie wierzchołki wszedł bez użycia tlenu, w stylu alpejskim korzystając z minimalnej ilości sprzętu i redukując ilość obozów do niezbędnego minimum.
zew, PAP