Dziennikarze rozmawiali z żonami i mężami porzucanymi czasem zaledwie kilka dni po przybyciu nieuczciwego małżonka do Kanady. Taki obcokrajowiec, po otrzymaniu wizy imigracyjnej, z chwilą wylądowania w Kanadzie zyskuje prawo stałego pobytu, razem z wszystkimi towarzyszącymi prawami, w tym prawem do publicznej opieki zdrowotnej. Natomiast porzucony małżonek bywa często narażony na wysokie koszty, ponieważ występując o prawo do sprowadzenia współmałżonka do Kanady, zobowiązuje się jednocześnie do finansowania jego potrzeb przez trzy lata. Oznacza to, że jeśli małżonek-oszust wystąpi o jakąkolwiek formę rządowej pomocy, porzucona żona czy mąż muszą zwrócić rządowi takie pieniądze.
Prawo co prawda mówi, że można cofnąć prawo pobytu współmałżonka, jeśli przed sądem dowiedzie się, iż doprowadził do małżeństwa tylko po to, by uzyskać możliwość przeprowadzenia się do Kanady. Jednak jest to proces długotrwały, istnieje możliwość odwoływania się do kolejnych instancji, a małżeńskimi oszustwami zajmuje się w całym kraju tylko ośmiu urzędników. Rocznie trafia do nich około tysiąca skarg. Kanada przyjmuje co roku ponad 200 tysięcy imigrantów, zarówno w ramach łączenia rodzin, jak i zgody na imigrację po spełnieniu określonych kryteriów.
Oszukani współmałżonkowie założyli nawet stowarzyszenie, w ramach którego próbują sobie pomagać. "Nowych" oszukanych uczą, jak gromadzić dokumentację i spierać się z urzędnikami. A nie jest to łatwe, bo na przykład powołując się na przepisy o ochronie danych osobowych urzędnicy nie udzielają informacji, czy "małżonek" wystąpił np. o zasiłek.
W dokumencie pokazano przypadek artystki, Lainie, której udało się doprowadzić do cofnięcia oszustowi - małżonkowi zgody na pobyt w Kanadzie, ale na razie tylko w pierwszej instancji. Lainie jednak podkreślała w rozmowie z dziennikarzem CBC, że prawdopodobnie jej rozprawa odbyła się w miarę szybko tylko dlatego, że poinformowała urzędników o planowanej rozmowie z dziennikarzami. Lainie dodatkowo wskazała na kolejny problem - dopóki komuś nie zostanie definitywnie cofnięta zgoda na pobyt, może sprowadzać do Kanady kolejnych członków swojej rodziny, na przykład dzieci. Prawnicy imigracyjni wskazują, że osoby z prawem stałego pobytu mogą wrócić do kraju pochodzenia i po ślubie z wieloletnim konkubentem, którego istnienie zataili przed kanadyjskim małżonkiem, sprowadzić go legalnie do Kanady.
Minister ds. imigracji Jason Kenney mówił dziennikarzom CBC, że nie można cofnąć finansowego obowiązku sponsorowania małżonków, ponieważ ryzyko oszustw znacznie by wzrosło. Niemniej rząd prowadzi obecnie konsultacje na temat możliwej zmiany przepisów, by utrudnić takie oszustwa.
pap, ps