Oprócz brytyjskiego gwiazdora, na liście uhonorowanych przez Europejskie Centrum Solidarności jest 20 innych osób z Wielkiej Brytanii, które wsparły działania Solidarności. Są to zarówno Brytyjczycy, jak i przedstawiciele Polonii. Mongird poinformowała, że wśród uhonorowanych osób jest brytyjski historyk Timothy Garton Ash, którego książka "The Polish revolution. Solidarity" wydana w 1982 roku była jedną z pierwszych książek, jakie ukazały się na Zachodzie na ten temat.
Odznaczenia otrzymają także organizatorzy i osoby związane z Polish Solidarity Campaign w Wielkiej Brytanii, którzy organizowali demonstracje, zbiórki darów i pieniędzy. Pieniądze były przeznaczane m.in. na zakup sprzętu dla podziemia. Wśród uhonorowanych osób są brytyjscy związkowcy i baronowa Caroline Cox, uważana za czołową orędowniczką "sprawy polskiej" w brytyjskiej Izbie Lordów.
Pośmiertnie odznaczony zostanie także dramaturg Samuel Beckett, który podpisał protest przeciw wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce; w latach 1982-1990 przekazał wszystkie honoraria i tantiemy w złotówkach z tytułu wydania lub wystawiania swoich sztuk w Polsce na działalność "Solidarności" lub na rzecz autorów prześladowanych, objętych zakazem druku.
Medal Wdzięczności jest odznaczeniem ustanowionym przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 30-lecia Solidarności, dla uhonorowania obcokrajowców wspierających przed laty Polaków w walce o odzyskanie wolności. Kapitułę medalu stanowią m.in. Lech Wałęsa - przewodniczący, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Zbigniew Bujak, Andrzej Milczanowski i Danuta Winiarska-Kuroń.
W tym roku odznaczenia przyznano w sumie 326 osobom z Australii, Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Na awersie Medalu Wdzięczności, projektu gdańskiej rzeźbiarki Dobrochny Surajewskiej, w 43 językach - m.in. polskim, szwedzkim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, japońskim, greckim, litewskim - wybito słowo "dziękuję". Na rewersie widnieje napis "Solidarność", wizerunek przybranej kwiatami bramy Stoczni Gdańskiej oraz łacińska sentencja: Hic nobis adiumento in periculis, solacio in laboribus fuit (Był dla nas wsparciem w czasach niebezpieczeństw i pocieszeniem w trudach).pap, ps