Jak powiedział redaktor naczelny katowickiej "Wyborczej" Dariusz Kortko, w tegorocznym plebiscycie Kutz otrzymał dwie trzecie wszystkich oddanych głosów. Kortko przypomniał też, że kandydaturę Kutza wysunął Villquist - przede wszystkim za powieściowy debiut Kutza "Piątą stronę świata". - Dla mojego pokolenia Kutz zawsze będzie wzorem artysty, który potrafił pogodzić sztukę wysoką z umiejętnością trafiania do serc i umysłów wszystkich ludzi. Swoją twórczością, postawą społeczną i moralną zrobił więcej niż ktokolwiek inny dla budowania tożsamości Górnego Śląska - argumentował swą nominację cytowany przez "Wyborczą" dramaturg.
Szerokie poparcie kapituły uzyskali w tym roku także: historyk prof. Ryszard Kaczmarek, który w tym roku wydał głośną książkę "Polacy w Wehrmachcie" - wskazany przez rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesława Banysia, prof. Szczepańskiego i Kutza oraz kierujący festiwalem Ars Cameralis, a od niedawna także staraniami Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, Marek Zieliński - wskazany przez muzyka Artura Rojka i architekta Tomasza Koniora. Pozostałymi kandydatami do tegorocznej Cegły byli: wskazany przez bluesmana Ireneusza Dudka pianista i pedagog prof. Andrzej Jasiński, biatlonista Tomasz Sikora (którego kandydaturę wskazał muzyk i kompozytor Józef Skrzek) oraz zajmujący się architekturą publicysta Tomasz Malkowski (poparty przez architekta Roberta Koniecznego).
Nagrody to cegły wykute w 2005 r. przez jednego z dziennikarzy katowickiej "Wyborczej" z familoka przy ul. Piekarskiej w Zabrzu, w którym urodził się i wychował pisarz Janosch. Budynek burzono wtedy pod budowę Drogowej Trasy Średnicowej, a ówczesne władze Zabrza i regionu nie znalazły możliwości zachowania familoka lub jego części, jako pamiątki po pisarzu. Dotychczasowymi laureatami Cegieł z Gazety byli muzycy i architekci: Ireneusz Dudek, Artur Rojek, Tomasz Konior, Józef Skrzek, Robert Konieczny.
zew, PAP
Szukasz prezentu na święta? Zobacz jakie prezentowe hity roku wybrał "Wprost"!