NBP wspierał Orkiestrę także w ubiegłych latach, m.in. organizując zbiórkę pieniędzy i emitując serię monet kolekcjonerskich i okolicznościowych na jej 10-lecie - w tym jedyną w powojennej historii Polski monetę z dziurką o nominale 2 zł. W 2004 r. XXIII Konferencja Dyrektorów Mennic w San Francisco uznała tę monetę za najbardziej zaawansowaną technologicznie na świecie.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak informował, że do tej pory podczas XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zebrano ponad 37 mln zł. Zaznaczył, że z pewnością suma ta będzie większa. Ostateczną kwotę poznamy za ok. dwa miesiące.
Tymczasem w sztabie WOŚP w Londynie zakończono komisyjne liczenie zebranych datków. Uzyskana suma to 10 tys. 821 funtów i 57 pensów. Po przeliczeniu na złotówki według bieżącego kursu funta, suma ta przewyższy zeszłoroczny wynik zbiórki - poinformowała Natalia Salamon z londyńskiej organizacji polonijnej Polish Professionals in London. Dzięki wpłatom online, które ciągle napływają, zeszłoroczny rekord zbiórki (11 tys. 505 funtów) także może zostać pobity - brakuje jeszcze ok. 700 funtów. Portal płatności online zostanie zamknięty w czwartek wieczorem. W puszkach, do których zbierano datki, znaleziono także monety i banknoty obcych walut oraz złotą biżuterię. Te przedmioty zostaną odesłane do Warszawy, gdzie zostaną przetopione na złote serduszka WOŚP na przyszłoroczną licytację.
Podczas tegorocznego XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są zbierane pieniądze na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.
zew, PAP