Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że współpraca Warszawy z Charkowem rozpoczęła się w 2008 r., a "tym, co również niezaprzeczalnie łączy oba nasze miasta, są przygotowania do organizacji mistrzostw Euro 2012, których Charków, tak jak Warszawa, będzie jednym z gospodarzy". Prezydent stolicy zaznaczyła, że podpisane porozumienie wpisuje się też w "ważny dla polskiej racji stanu program Partnerstwa Wschodniego". Przypomniała przy tym, że program określający wschodni wymiar polityki Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa został zapoczątkowany działaniami dyplomacji polskiej przy wsparciu ówczesnej prezydencji Szwecji.
Partnerstwo Wschodnie zakłada zacieśnianie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. W dłuższej perspektywie program ma także przygotować objęte nim państwa do akcesji do Unii Europejskiej. Współpraca w ramach Partnerstwa Wschodniego ma polegać przede wszystkim na przekazywaniu miastom partnerskim wiedzy i doświadczenia, jakie Warszawa zdobyła w ciągu 20 lat istnienia polskiego samorządu w takich dziedzinach jak zarządzanie, ochrona środowiska, kultura, edukacja, walka z korupcją oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego i wspieranie rozwoju lokalnej demokracji. Poprawa sytuacji w tym zakresie w miastach partnerskich ma służyć pełniejszemu przyjęciu w nich wartości europejskich i zbliżeniu do UE. W ub.r. Warszawa podpisała podobne porozumienia z ukraińską Odessą oraz ze stolicą Gruzji - Tbilisi.
Charków jest 26. miastem, z jakim Warszawa od 1989 r. podpisała umowę partnerską. W tym gronie znajdują się m.in. Duesseldorf, Toronto, Haga, Berlin, Istambuł, Moskwa, Kijów, Chicago, Grozny, Sankt Petersburg, Wilno, Ryga, Budapeszt i Oslo.PAP, arb