Skarb ze Staffordshire - 1660 przedmiotów ze złota i srebra z okresu VII-VIII w. o łącznej wadze ponad 7 kilogramów - został odnaleziony w 2009 r. na polu w pobliżu wioski Hammerwich koło Lichfield i jest największym znaleziskiem tego typu z okresu anglosaskiego (V-XI w.). Jak poinformował archeolog Kevin Blockley, pod posadzką kapitularza będącego pomieszczeniem do zebrań - gdzie planuje się umieścić eksponaty - naukowcy odnaleźli trzy groby z ludzkimi szczątkami, z których dwa to prawdopodobnie pochówki anglosaskie sprzed ponad 750 lat.
Obydwa ciała zostały złożone w ziemi bez trumien, zawinięte w całuny i pochowane w obrządku chrześcijańskim, na co wskazuje ich ułożenie w linii wschód-zachód. Szkielet mężczyzny - częściowo uszkodzony prawdopodobnie podczas budowy kapitularza katedry w 1240 r. - został wydobyty przez naukowców do przeprowadzenia szczegółowych badań i zostanie ponownie pochowany po ich zakończeniu, natomiast szczątki drugiej osoby pozostały na swoim miejscu.
Trzecie odnalezione ciało należy do dziecka, które zostało pochowane pod posadzką już po ukończeniu budowy kapitularza, a w okresie wiktoriańskim (1831-1901 r.) jego szczątki były przemieszczane w związku w remontem budowli.
Archeolodzy rozpoczęli prace w katedrze w Lichfield gdy okazało się, że w związku z planowaną wystawą konieczne będzie podniesienie części posadzki kapitularza dla umieszczenia przewodów zasilających gabloty wystawowe.pap, ps