W Wirtualnej Bibliotece znajdą się zdigitalizowane zasoby bibliotek uniwersyteckich - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego. Ponadto będą tam zbiory Książnicy Zamojskiej oraz bibliotek publicznych w Lublinie: Miejskiej i Wojewódzkiej. Do projektu dołączy też swoje zasoby Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.
Zbiory będą połączone w jeden system informatyczny Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej. Zdigitalizowanych ma być około czterech milionów stron. Oprócz książek i publikacji w wirtualnej bibliotece mają być udostępnione kopie cennych dokumentów dotyczących regionu i zabytków piśmienniczych.
Całkowity koszt utworzenia Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej szacowany jest na prawie 20 mln zł. 85 proc. tej kwoty ma być zrefundowane jako dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Resztę kosztów pokryją uczestnicy projektu.
Liderem projektu jest Gmina Lublin. W czwartek lubelscy radni miejscy podjęli uchwałę o finansowaniu tworzenia Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej. W ciągu trzech lat miasto wyda na ten cel ponad 4 mln zł. Uchwała radnych ma charakter intencyjny i stanowi gwarancję zaangażowania miasta w realizację wirtualnej biblioteki. Podpisanie umowy z urzędem marszałkowskim na dofinansowanie projektu z funduszy unijnych planowane jest w marcu.
zew, PAP