- Na razie nie mamy oficjalnej informacji, że zgody na wypożyczenie "Damy" do Berlina nie ma - powiedziała wiceprezes Fundacji Książąt Czartoryskich Maria Osterwa - Czekaj. Informację o decyzji konserwatora zabytków jako pierwsze podało radio RMF FM. Stanowisko dotyczące "Damy", a w szczególności jej powrotu do Krakowa Fundacja Książąt Czartoryskich ma przedstawić we wtorek po zakończeniu obrad zarządu. - Minister kultury Bogdan Zdrojewski nie wyobraża sobie aby "Dama z gronostajem" nie wróciła do Krakowa - powiedział Babczyński.
Fundacja Książąt Czartoryskich ma zgodę na wypożyczenie "Damy" od listopada 2011 do lutego 2012 na monograficzną wystawę Leonarda da Vinci w National Gallery w Londynie. Na razie nie wiadomo, czy obraz wróci do Krakowa przed wyjazdem na londyńską ekspozycją i czy będzie pokazywany w najbliższych miesiącach polskiej publiczności.
Ponieważ budynek Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie jest obecnie remontowany, pierwotnie planowano, że "Dama z gronostajem" po powrocie z Warszawy do Krakowa będzie eksponowana w innym miejscu; jak uzgodniono - w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Od kwietnia w tym oddziale Muzeum Narodowego planowano pokaz pod roboczym tytułem "Skarby Muzeum Książąt Czartoryskich".
Kilka dni temu dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew powiedziała, że nie jest pewne, czy wystawa ta zostanie zorganizowana. Przedstawiciele muzeum nie kryją, że nie są zainteresowani urządzaniem ekspozycji, na której dzieła Leonarda da Vinci nie będzie. Gołubiew podkreśliła, że Muzeum Narodowe nadal jest gotowe do przyjęcia obrazu i udostępnienia go publiczności.
"Dama z gronostajem" jest jednym z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach i jedynym obrazem Leonarda da Vinci w Polsce. Została namalowana na desce, w latach 1483-90 w Mediolanie. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. W 1800 r. zakupił obraz książę Adam Jerzy Czartoryski i podarował matce - Izabeli Czartoryskiej. Zdaniem ekspertów, tak cenne dzieła, jak ten obraz, ze względu na ryzyko ich uszkodzenia nie powinny być zbyt często przewożone.
zew, PAP