Ponad 20 przedstawicieli korpusu konsularnego z południa Polski zjechało 320 metrów pod ziemię do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Przedsięwzięcie miało promować atrakcje Śląska. W programie przewidziano zwiedzanie poziomu 320 metrów i oficjalne wystąpienia poświęcone m.in. tegorocznej polskiej prezydencji. Zaplanowano też część artystyczną - biesiadę i pasowanie konsuli na górników.
- Chcemy przypomnieć górnicze tradycje tego regionu oraz pokazać, że współcześnie potrafimy w atrakcyjny sposób wykorzystać to dziedzictwo. Wierzę, że takie spotkania przekładają się np. na zwiększenie ruchu turystycznego - powiedział inicjator spotkania, konsul Słowenii w Katowicach Mieczysław Barański. Imprezę współorganizowały śląski urząd wojewódzki i urząd marszałkowski.
Powstanie kopalni Guido wiąże się z XIX-wieczną rewolucją przemysłową na Śląsku. Książę Guido Henckel von Donnersmarck, wielki magnat ziemski i przemysłowy tego okresu, był założycielem i właścicielem kopalni nazwanej jego imieniem, która powstała w 1855 r., by wydobywać węgiel na potrzeby jego huty. Po wyeksploatowaniu złóż węgla kopalnię przekształcono w centralny węzeł odwadniania w rejonie, stracił on jednak na znaczeniu w latach 30. XX wieku, kiedy kopalnie, którym służył, zaczęły wydobywać węgiel na niższych pokładach.
W roku 1967, na bazie zakładu górniczego, została utworzona "Kopalnia Doświadczalna Węgla Kamiennego M-300", w której były prowadzone doświadczenia eksploatacyjne z maszynami górniczymi. W 1982 r. na terenie tej kopalni został uruchomiony "Skansen Górniczy Guido", który w 1996 r. zakończył swoją działalność. W 2007 r. roku Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido ponownie otworzyła swoje podwoje dla turystów.PAP, arb