Muzykom w kościele św. Wojciecha będą towarzyszyć wybitni soliści: sopranistka Marta Boberska, mezzosopranistka Urszula Kryger, tenor Krzysztof Szmyt i bas Czesław Gałka, a także zespół wokalny all Antico.
Koncerty festiwalu będą się odbywały do końca maja w kilku kieleckich świątyniach.
„Festiwal jest w tym roku bardzo różnorodny pod względem muzycznym, nie skupiamy się wyłącznie na muzyce organowej. Będzie także muzyka prawosławna i góralska, wystąpią orkiestry i chóry" - powiedział PAP Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury, które organizuje imprezę. Podkreślił, że z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością wśród widzów i artystów.
We wtorek 26 kwietnia w klasztorze na Karczówce spektakl „Europa Cyryla i Metodego" zaprezentuje wrocławska grupa artystyczna Angelus Silesius Ensamble. Przedstawienie przybliża archaiczne brzmienia śpiewu bizantyjskiego i średniowiecznej muzyki wokalnej Europy Zachodniej, które wywarły wpływ na kulturę muzyczną Słowiańszczyzny.
Podczas festiwalu z solowymi koncertami organowymi wystąpią: jeden z najzdolniejszych polskich organistów, Bartłomiej Rzyman oraz laureatka licznych konkursów muzyki organowej, Hanna Dys. W bazylice katedralnej, współczesne i klasyczne utwory zagra Christopher Herrick, który przez 10 lat był organistą katedry Westminster Abbey.
Koncert poświęcony pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego przygotował Chór Katedry Wawelskiej. Kapela Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z Zakopanego oraz Edward Kusztal wystąpią z koncertem „Tischner po góralsku" – łączącym religijną muzykę góralską z przekornym, góralskim spojrzeniem na świat, zaczerpniętym z tekstów ks. Józefa Tischnera.
Orkiestra Kameralna Musica Cassovia ze słowackich Koszyc oraz solistki – mezzosopranistka Magdalena Idzik i sopranistka Anna Karasińska - zaprezentują muzykę m.in. Giovanniego Battisty Pergolesiego.
Pieśni prawosławne zaśpiewa Chór Białoruskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Mińska. Zaplanowano także koncert muzyki sakralnej wykonywanej wspólnie przez kielecką orkiestrę dętą Jana Tokarza i organistę Rościsława Wygranienkę z Ukrainy.
W finale festiwalu, 30 maja w kościele Św. Trójcy, po raz pierwszy w Polsce wystąpi norweska wokalistka grająca na kantele – cytrze fińskiej – Sinikka Langeland. Przedstawi tradycyjne norweskie pieśni maryjne, zakazane w Norwegii po reformacji, które przetrwały w przekazach ludowych. Z artystką wystąpi organista katedry w Oslo, Kare Nordstoga.
Pomysłodawcą festiwalu Anima Mundi był organista i kompozytor, przez 40 lat związany pracą zawodową z kielecką katedrą, Jerzy Rosiński (1927-2008). Za całokształt swojej twórczości otrzymał w 2005 roku medal papieski z rąk Jana Pawła II.