Jak powiedział Roman Kalski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, liczenie orlików potrwa do końca sierpnia. Jesienią będą pierwsze raporty dotyczące liczebności orlików i młodych, które przyjdą na świat. Dane te będą porównywane z dotychczasowymi informacjami na temat tych ptaków. Populacja orlika krzykliwego w Puszczy Białowieskiej liczy około 50 par i w ciągu ostatnich 10 lat spadła o jedną trzecią. W Puszczy Knyszyńskiej żyje około 60 par tych ptaków, a populacja wydaje się - uważają specjaliści - stabilna.
Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Białowieski Park Narodowy rozpoczęły już odtwarzanie z myślą o orliku krzykliwym około 40 hektarów łąk, na których żyją norniki - ich ulubiony pokarm. Do końca marca zarastający teren dawnych łąk i pól został odkrzaczony. Od 1 czerwca będą tam prowadzone koszenia - poinformował Kalski.
Trwają prace projektowe nad utworzeniem w Białowieży Ptasiego Gospodarstwa Rolnego, które będzie w przyszłości użytkować odtworzone łąki. Gospodarstwo ma także hodować krowy rasy czerwonej i popularyzować tradycyjne wypasy, bo to również sprzyja gryzoniom. Trwają też przygotowania do budowy oczek wodnych dla rozmaitych płazów, które są ważnym pokarmem orlików. Docelowo w Puszczy Białowieskiej Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków ma użytkować 200 hektarów gruntów. UE z programu Life Plus i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyły na program łącznie 19 mln zł do 2014 roku.
Orlik krzykliwy (Aquila pomarina) jest najmniejszym z orłów z rodzaju Aquila występujących w Polsce - wynika z danych Komitetu Ochrony Orłów. Osiąga długość 61-66 cm, rozpiętość skrzydeł 145-168 cm, waży około 1,5 kg. Orliki żywią się najczęściej nornikami, zjadają też m.in. ryjówki, żaby, jaszczurki i ślimaki.
Jak podawała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych za Komitetem Ochrony Orłów, w Polsce, na Białorusi, Litwie i Łotwie występuje niemal połowa światowej populacji orlika krzykliwego. Liczbę par tych ptaków w Polsce szacuje się na 1,7-1,9 tys. Populacja europejska szacowana jest na 10-12 tys. par. W Polsce orliki krzykliwe występują w północno-zachodniej Polsce oraz na terenach na wschód od Wisły. Orliki krzykliwe zimują w centralnej i południowej Afryce.
zew, PAP