Zespół archeologów prowadzący prace badawcze na terenie XI-wiecznego Zamku Bamburgh w północnej Anglii odkrył na wewnętrznym dziedzińcu pozostałości sali zbudowanej kilka wieków wcześniej przez Anglosasów - informuje serwis internetowy BBC News. Zamek Bamburgh znajduje się nad brzegiem Morza Północnego w miejscowości Bamburgh, w hrabstwie Northumberland na północnych krańcach Anglii.
Centralna część zamku w dzisiejszym kształcie powstała w XI wieku, zbudowana przez Normanów po podboju Anglii i wzniesiona na ruinach wcześniejszych fortyfikacji z VI wieku. Naukowcy badający historię zamku od 1996 roku w ramach Projektu Badawczego "Zamek Bamburgh" wykonali na wewnętrznym dziedzińcu wykop, który pozwolił odsłonić fragment głównej komnaty fortecy zbudowanej przez Anglosasów. Forteca była siedzibą Idy, pierwszego znanego władcy Królestwa Bernicji - anglosaskiego państwa na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii na pograniczu Anglii i Szkocji.
Graham Young kierujący projektem badawczym poinformował, że znajomość opisów zawartych w średniowiecznych źródłach historycznych pozwoliła na precyzyjne wykonanie niewielkiego wykopu i odsłonięcie poszukiwanych fragmentów budowli. Według archeologów, odsłonięty fragment prawdopodobnie był posadzką pierwotnej fortecy Anglosasów, która została zniszczona podczas najazdu Wikingów w 993 roku.
PAP, arb