Program "2+2" to system nauki, w którym chińscy studenci przez pierwsze dwa lata będą studiować na swojej macierzystej uczelni, a przez kolejne dwa lata będą kontynuować naukę na Politechnice Łódzkiej. Na zakończenie studiów otrzymują tytuł inżyniera i dyplom łódzkiej uczelni. Program będzie realizowany na dwóch kierunkach: inżynierii chemicznej oraz architekturze. Wykłady, zarówno w Cang Zhou, jak i na Politechnice Łódzkiej będą prowadzone w języku angielskim.
Jak informuje Chojnacka, obie uczelnie dostosowały program na tych kierunkach. Władze prowincji Hebei, na terenie której znajduje się Cangzhou Vocational College of Technology, zgodziły się, aby na każdy z dwóch kierunków rekrutowanych było co roku 90 osób. Pierwsza grupa chińskich studentów pojawi się za dwa lata.
Prorektor ds. nauki Politechniki Łódzkiej prof. Ireneusz Zbiciński zwrócił uwagę, że aby uzyskać akceptację chińskiego rządu na prowadzenie programu "2+2" "trzeba być na liście uczelni wiarygodnych". Dzięki temu - jak twierdzi - studenci z Chin mają gwarancję rządu, że na polskich uczelniach jest wysoki poziom nauczania i że uzyskany w Polsce dyplom będzie uznany w Chinach.pap, ps