Zdaniem pełnomocnika w Instytucie Łemkowskim mogłaby znaleźć się przestrzeń dla kilku wystaw o historii i kulturze tej mniejszości etnicznej. Instytut miałby również zajmować się działalnością badawczo-naukową. - Placówka zbierałaby, gromadziła i opracowywała materiały dotyczące Łemków na Dolnym Śląsku - tłumaczył Tokarz.
Do pomysłu powołania takiej instytucji przychyla się Komisji Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. - Inicjatorem tego przedsięwzięcia, poza Łemkami, jest prezydent Legnicy, który zwrócił się do ministerstwa i marszałka województwa o udział w tej inicjatywie. Chcemy w lipcu spotkać się w Legnicy ze wszystkimi zainteresowanymi i porozmawiać m.in. o finansowaniu tego instytutu - mówił współprzewodniczący Komisji, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak.
Łemkowie to wschodniosłowiańska grupa etniczna zamieszkująca historyczny region Galicji, Zakarpacia oraz północną cześć Słowacji. Na Dolny Śląsk Łemkowie przybyli podczas przesiedleń w ramach akcji "Wisła", w latach 1947-1950. Szacuje się, że jest ich w regionie około 5 tys. Mieszkają głównie na terenie byłego województwa legnickiego. Co roku w Michałowie (Dolnośląskie) Łemkowie organizują imprezę "Warta na Obczyźnie", podczas której prezentują się zespoły łemkowskie z całej Polski.
W trakcie wyjazdowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, które odbyło się w piątek we Wrocławiu, rozmawiano również m.in. o wielokulturowość Dolnego Śląska w wymiarze historycznymi i obecnym, a także o najważniejszych sprawach i problemach mniejszości w Polsce i regionie.pap, ps