Po południu odbyła się rekonstrukcja historyczna "Bój o pilicką redutę". W trakcie jej trwania odtworzono jeden z epizodów z okresu I wojny światowej. Chodziło o wydarzenie z kwietnia 1915 roku, kiedy to żołnierze rosyjscy - ze względu na święta wielkanocne - poprosili Niemców o jeden dzień rozejmu. Dużym zainteresowaniem cieszył się jarmark spalski, na którym można było kupić m.in. regionalne nalewki, wypieki, zdrową żywność. Imprezę kończą występy artystyczne, które odbywają się na scenie przy zalewie. Wcześniej, uczestnicy spalskiej zabawy mogli sobie zrobić wspólne zdjęcie. Fotografowani byli ze specjalnego wysięgnika.
Spała to niewielka miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą w województwie łódzkim. Według przekazów historycznych jej nazwa wywodzi się od nazwiska Spałów - właścicieli młyna stojącego nad strumieniem Gać. Po raz pierwszy jej nazwa wzmiankowana była w 1511 roku. Pod koniec XIX wieku do Spały przyjeżdżał na polowania car Aleksander III. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku w Spale była letnia rezydencja prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Ten ostatni w latach 1927-1938 organizował w Spale Dożynki Prezydenckie. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski.
W Spale znajduje się Centralny Ośrodek Sportu. Symbolem miejscowości jest żubr, którego naturalnej wielkości żeliwny posąg znajduje się w miejscowym parku. Od kilku dni żubr nosi imię Ignac. To efekt konkursu na imię dla posągu zorganizowanego przez jedną z łódzkich gazet. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Bronisław Komorowski.
PAP, arb