Drugi, na który składają się spotkania i warsztaty ma charakter edukacyjny, a jego celem jest ukazanie kultury żydowskiej w szerszym kontekście.
Istotnym elementem festiwalu jest również pokaz filmów związanych z kulturą żydowską. W większości prezentowane filmy to obrazy pokazywane na warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy.
Wreszcie ostatni filar stanowią koncerty. "To okazja do zaprezentowania szerszej publiczności, bardzo różnorodnej, żydowskiej muzyki, wykonywanej na bardzo wysokim poziomie artystycznym" - podkreślają organizatorzy "Simchy".
Podczas pierwszego dnia festiwalu jego uczestnicy będą mogli m.in. wysłuchać prelekcji na temat tradycyjnych potraw żydowskich czy wziąć udział w warsztatach tańca.
W niedzielę w synagodze zostanie również otwarta wystawa "Kolekcja Saravala. Hebrajskie rękopisy i pierwsze druki we Wrocławiu". To zbiór rękopisów, które powstały w rożnych ośrodkach europejskich, a niektóre z nich w Turcji i Algierii. Najstarszy egzemplarz pochodzi z XIII w., najmłodszy zaś z XIX w. Prezentowany księgozbiór reprezentuje trzy żydowskie tradycje - włoską, sefardyjską i aszkenazyjską.
Festiwal oficjalnie zainauguruje wieczorny koncert w Synagodze pod Białym Bocianem. Miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli wysłuchać występu kantora wiedeńskiej gminy żydowskiej Shmuela Barzilaia, któremu będzie towarzyszył wrocławski organista Piotr Rojek oraz Chóru Synagogi pod Białym Bocianem.
em, pap