Program jest finansowany z trzech źródeł - ze środków unijnych, ze środków krajowych (tzw. dopłata krajowa) oraz z pieniędzy Funduszu Promocji Mleka. Dziecko w ramach akcji może dostać jednorazowo 0,25 litra np. mleka lub jogurtu, przez trzy dni w tygodniu. W poprzednich latach produkty trafiały do szkół pięć razy w tygodniu. Najczęściej dzieci piją mleko, choć w ramach programu dostarczane mogą być także: mleko smakowe, jogurty, twarożki i sery.
Według Agencji Rynku Rolnego, w mijającym roku szkolnym mleko piło ok. 2,4 mln dzieci, czyli mniej więcej tyle samo, ile w roku poprzednim. W sumie z tego programu korzystało 14,5 tys. placówek oświatowych. Największe zainteresowanie programem wykazały placówki oświatowe woj. opolskiego i podkarpackiego.
Celem programu jest promowanie zdrowego odżywiania poprzez zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania mleka i przetworów mlecznych. Według naukowców, mleko jest najbardziej wartościowym produktem w żywieniu człowieka. Zawiera znaczne ilości pełnowartościowego białka oraz inne składniki pokarmowe, takie jak: bardzo dobrze przyswajalny wapń, witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D i E).
PAP, arb