- Mamy wiele miejsc, także w internecie, gdzie dzieci dowiadują się skąd biorą się pieniądze i jak się je wydaje, natomiast niewiele wiedzą o Funduszach Europejskich a przecież są to środki na dofinansowanie, dzięki którym powstało m.in. Centrum Nauki Kopernik, rozbudowuje się metro w Warszawie, powstaje Most Północy, wszystkie te wielkie inwestycje - powiedziała Bieńkowska.
Przewodnikiem i główną postacią portalu www.euroman.gov.pl jest Maksymilian Europejski, znany także jako "Euroman". Na co dzień pracuje on jako konsultant ds. Funduszy Europejskich, po pracy zmienia się w superbohatera, który odwiedza różne zakątki Polski i pomaga mieszkańcom zdobywać dotacje, aby łatwiej było realizować ich projekty i marzenia.
Na portalu wyodrębnione są trzy obszary adresowane do trzech grup wiekowych: 6-10 lat, 11-14 lat i 15-17 lat. W każdej części można znaleźć gry, komiksy, krzyżówki, quizy, a także informacje związane z tematyką Funduszy Europejskich. Za pomocą portalu przeprowadzane będą też konkursy internetowe. Z chwilą uruchomienia portalu ogłoszony został konkurs "Komiks na Maksa!" adresowany do uczniów wieku 11-17 lat. Jego uczestnicy poprzez stworzone przez siebie komiksy mają pokazać pozytywne zmiany, jakie nastąpiły dzięki Funduszom Europejskim.
Strona "Euroman" otrzymała Certyfikat Bezpiecznej Strony BeSt, który jest przyznawany przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach projektu Sieciaki.pl. Certyfikat poświadcza, że strona spełnia kryteria bezpieczeństwa, kryteria techniczno-estetyczne oraz kryteria odpowiedniej zawartości dla stron skierowanych dla dzieci i młodzieży.
Według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, z funduszy unijnych w ramach Programu Kapitał Ludzki do końca 2010 r. wsparcie w uzyskało ponad milion młodych osób w wieku 15-24 lata, co stanowi 35 proc. wszystkich uczestników projektów. Najwięcej młodych osób - 503,6 tys. - uzyskało wsparcie w obszarze edukacji. Dzięki środkom z funduszy powstają przedszkola i punkty przedszkolne na obszarach wiejskich, tworzone są programy rozwoju szkół, szczególnie uzdolnieni uczniowie otrzymują stypendia. Z kolei w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych powstaje m.in. infrastruktura sportowa (np. boiska, baseny czy hale sportowe), a szkoły wyposażane są w pracownie komputerowe.pap, ps