Dwudziestoosobowa grupa młodych ludzi z Syberii, potomków zesłańców i osadników sprzed ponad stu lat, przyjechała na wakacje na Warmię i Mazury. Młodzież będzie zwiedzać region, wystąpi także na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.
Młodzi ludzie w wieku od 15 do 21 lat pochodzą z republiki Khakasiya ze stolicą w Abakanie. Przyjechali do Polski w ramach projektu Pomost, którego celem jest utrzymanie łączności z Polakami na Wschodzie. Młodzi ludzie są członkami zespołu wokalno-tanecznego Syberyjski Krakowiaczek. Podczas pobytu w Polsce mieszkają w ośrodku wypoczynkowym w Kosewie koło Mrągowa. Przez 10 dni pobytu będą zwiedzać Warmię i Mazury: zaplanowano wycieczki do zamku w Olsztynie, skansenu w Olsztynku, zwiedzą także Mrągowo, gdzie wystąpią na XVII Festiwalu Kultury Kresowej, który odbędzie się od 5 do 7 sierpnia. Wezmą także udział w warsztatach dziennikarskich.
Współorganizatorka wypoczynku młodych ludzi w Polsce, Zofia Wojciechowska, podkreśliła, że na Syberii około 40 tys. osób przyznaje się do tego, że ma polskich przodków. Działa tam 30 stowarzyszeń polskich, dbających o zachowanie kultury i języka. - Jeśli te dzieci nie będą mieć możliwości przyjazdu do ojczyzny swych przodków, to utracą bezpowrotnie więź z kulturą i językiem - przekonywała. Zaznaczyła jednocześnie, że na Syberii mieszkają nie tylko potomkowie polskich zesłańców z czasów carskiej Rosji, ale także osadnicy, którzy dobrowolnie postanowili zamieszkać w dalekiej Rosji. Osadnicy ci wyjechali na wschód na przełomie XIX i XX wieku "za chlebem", skuszeni obietnicą otrzymania ziemi na Syberii.
PAP, arb