W odpowiedzi na pismo wiceminister infrastruktury Radosław Stępiński wskazał, że propozycja wymagałaby zmiany przygotowanej dużym nakładem pracy dokumentacji projektowej, a w konsekwencji doszłoby do wydłużenia przygotowania budowy, zamiast jej przyspieszenia.
Wiceminister zapewnił, że proces przygotowania budowy obwodnicy będzie kontynuowany. Zaznaczył, że w 2012 r. zostanie zaktualizowany przyjęty przez Radę Ministrów Program Budowy Dróg Krajowych z uwzględnieniem planowanych środków UE na lata 2014-2020. Jednocześnie zapewnił, że budowa obwodnicy Inowrocławia jest jednym z priorytetów resortu infrastruktury.
Władze Inowrocławia od wielu lat zabiegają o budowę obwodnicy. Miały nawet obietnicę resortu infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że budowa rozpocznie się w latach 2010-2011. Jednak w Programie Dróg Krajowych początek inwestycji przesunięto na okres po 2013 r.
Według danych Urzędu Miasta w Inowrocławiu przez miasto każdej doby tranzytem przejeżdża około 25 tysięcy samochodów, z czego jedna trzecia to duże ciężarówki. Wzmożony ruch pojazdów nie tylko zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców, ale niekorzystnie oddziałuje na miejscowe uzdrowisko.
Mieszkańcy Inowrocławia w tym roku już trzy razy manifestowali w sprawie obwodnicy. Pikietowali przed kancelarią premiera w Warszawie i dwa razy blokowali drogi w swoim mieście.pap, ps