Na wystawę składa się kilkadziesiąt fotografii archiwalnych i współczesnych, ukazujących najważniejsze budowle, detale architektoniczne, rzeźby, małą architekturę oraz założenia urbanistyczne. Teksty do wystawy opisują kontekst historyczny, polityczny i społeczny powstania i funkcjonowania obu założeń architektonicznych i urbanistycznych. Autorką scenariusza wystawy jest architekt Maria Wojtysiak, a autorem projektu graficznego - Łukasz Kamieniak. Ekspozycja będzie pokazywana od 28 września także w Warszawie, w galerii plenerowej Domu Spotkań z Historią na skwerze im. ks. Twardowskiego.
W środę wieczorem wiceprezydent Warszawy i burmistrz Berlina odznaczyli młodych berlińczyków i warszawiaków, którzy zostali laureatami konkursu wiedzy o miastach partnerskich. Uroczystość uświetnił koncert duetu "Lutosławski Piano Duo", który tworzą warszawscy pianiści Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik. - Cieszę się, że program "Partnerzy" koncentruje się na młodym pokoleniu berlińczyków i warszawiaków. To ono będzie decydować o przyszłości partnerstwa naszych miast i może budować na historii sukcesów minionych 20 lat. Współpraca prywatnych inicjatyw, szkół, placówek naukowych i kulturalnych oraz administracji nie tylko przyczyniła się do wzajemnego zaufania między wieloma Polakami a Niemcami, ale też daje nadzieję na dobrą przyszłość w zjednoczonej Europie - podkreślił Wowereit.
W ramach obchodów w berlińskim ratuszu oglądać będzie można m.in. wystawę "Polacy z wyboru", ukazującą wkład niemieckich imigrantów w architekturę, przemysł, naukę i kulturę Warszawy na przykładzie losów trzech niemieckich rodzin, które przed II wojną światową z wybory osiedliły się w Polsce. Jednym z wydarzeń w ramach jubileuszu ma być też planowany na listopad koncert światowej sławy polskich muzyków jazzowych Tomasza Stańki, Leszka Możdżera i Adama Pierończyka na inaugurację tegorocznego festiwalu JazzFest w Berlinie.
W listopadzie obchody 20-lecia partnerstwa stolic Polski i Niemiec będą kontynuowane w Warszawie.
pap, ps