Umowę o współpracy w zakresie wspólnych projektów badawczych, organizacji seminariów i kursów oraz wymiany kadry naukowej podpisały we wtorek we Wrocławiu władze Politechniki Wrocławskiej oraz Narodowego Instytutu Politechnicznego w Meksyku.
W trakcie pobytu we Wrocławiu rektor Narodowego Instytutu Politechnicznego prof. Yoloxóchitl Bustamante Diez zwiedziła laboratoria wydziałów: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemicznego, Elektroniki i Architektury wrocławskiej uczelni.
W rozmowie z dziennikarzami rektor mówiła, że jest pod dużym wrażeniem wrocławskiej uczelni i ma nadzieję na długoterminową współpracę w zakresie wymiany studentów, w obszarze dydaktyki oraz współpracy badawczej. - Wspólne badania w zakresie budownictwa dotyczyłby m.in. infrastruktury drogowej. Innym obszarem jest współpraca z wydziałem elektroniki. W mieście Meksyk jest rozmieszczonych około 60 tys. kamer monitorujących. Jest problem z obróbką materiału, które one dostarczają, a współpraca naszych uczelni może w tym pomóc - mówiła profesor.
Narodowy Instytut Politechniczny został założony w 1936 r. Tworzy go 81 jednostek uczelnianych obejmujących: 16 zawodowych szkół średnich, 26 uniwersyteckich wydziałów, 20 naukowych i technicznych ośrodków badawczych, 12 centrów kształcenia ustawicznego, dwie jednostki wspierające innowacje w kształceniu, dwie jednostki wsparcia na rzecz rozwoju oraz rozwoju biznesu, a także trzy jednostki wspierające naukę. Uczelnia kierowana jest przez rektora mianowanego przez prezydenta.pap, ps