Kudrycka otwierając spotkanie wymieniła najważniejsze pod względem bezpieczeństwa obszary - energetykę, żywność, transport, zdrowie publiczne, ochronę granic, zapobieganie katastrofom i reagowanie na klęski żywiołowe. - To są obszary w funkcjonowaniu państwa, gdzie bezpieczeństwo zawsze musi być priorytetem. I nie ma takiego obszaru, takiej sekcji, w którym to bezpieczeństwo można byłoby zapewnić bez badań naukowych - podkreśliła. Minister nauki zwracała uwagę, że we współczesnym świecie zagrożenia stają się coraz bardziej zróżnicowane oraz trudniejsze w identyfikacji.
- Coraz częściej stajemy jako społeczeństwo europejskie wobec zagrożeń, które zdarzają się po raz pierwszy, wobec których nie wypracowaliśmy jeszcze żadnych rutynowych rozwiązań - zaznaczyła Kudrycka. - Nie poradzilibyśmy sobie ze skażeniami wód, utylizacją nowych chemicznych zanieczyszczeń, z ptasią grypą, chorobą wściekłych krów, gdybyśmy nie mieli dobrze wypracowanych metod badawczych - dodała. Podkreśliła przy tym, że badania w zakresie bezpieczeństwa mają bardzo duży potencjał komercyjny.
Organizatorem SRC - we współpracy z Komisją Europejską - jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP). Security Research Conference odbywa się od 2006 r. Dotychczasowe edycje miały miejsce kolejno w Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Sztokholmie oraz Ostendzie w Belgii.pap, ps