Start tegorocznego maratonu nastąpi z placu Na Rozdrożu. Dalej trasa wiedzie ulicami: Bagatela, Marszałkowską, Piękną, Kruczą, Nowy Świat, Al. Ujazdowskimi, po raz pierwszy - przez Park Łazienkowski, ul. Myśliwiecką, Gagarina, Belwederską, Sobieskiego, van Beethovena, Sobieskiego, al. Wilanowską, Arbuzową, Nowoursynowską, Nugat, Rosoła, Relaksową, Podgrzybków, Gąsek i Przekorną.
Następnie trasa będzie biegła ul. Drewny, Przyczółkową, znów al. Wilanowską, Sobieskiego, al. Witosa, Czerniakowską i Łazienkowską. Meta będzie zlokalizowana na ul. Myśliwieckiej. Jak wyjaśnił dyrektor 33. Maratonu Warszawskiego Marek Tronina, zmiana trasy wynika z przebudowy miasta, m.in. budowy II linii metra i Stadionu Narodowego. - Nie sposób było nie wziąć tych elementów pod uwagę, przy planowaniu trasy maratonu. Walorem tej trasy niewątpliwie jest to, że jest szybka i możemy być świadkiem wielu rekordów życiowych, zarówno wśród amatorów, jak i wśród profesjonalistów - powiedział. Na trasie maratonu warszawiacy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Niektóre ulice, m.in. Al. Ujazdowskie i Myśliwiecka, zostaną zamknięte już o północy - w nocy z soboty na niedzielę.
Wśród uczestników są najlepsi polscy biegacze - mistrz kraju w maratonie Błażej Brzeziński oraz mistrzowie - ubiegłoroczny i obecny - w półmaratonie - Michał Kaczmarek i Marcin Chabowski. Wśród pań wystartuje m.in. druga przed rokiem Ukrainka Olga Ochal, która niedawno uzyskała polskie obywatelstwo. Podobnie jak przed rokiem do wygrania jest samochód, tym razem Volvo XC60. Żeby otrzymać auto, nie wystarczy jednak "tylko" być pierwszym na mecie. Warunek dodatkowy to pobicie rekordu Polski, który wynosi 2:09.23 u mężczyzn i 2:26.08 u kobiet.
33. Maraton Warszawski będzie zarazem poświęcony pamięci Piotra Nurowskiego. Dlatego zorganizowana zostanie impreza towarzysząca - Bieg Olimpijski na dystansie 8 km. Jego uczestnicy wystartują 10 minut po maratończykach. Będą mieli 1,5 godziny na dotarcie do mety przy ulicy Myśliwieckiej. Limit uczestników wynosi 1000. Są jeszcze wolne miejsca.
Z dystansem 8 km zmierzą się wybitni polscy sportowcy, m.in. czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski w gimnastyce z Pekinu Leszek Blanik, dwukrotny medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów Szymon Kołecki, była rekordzistka świata w biegu na 100 m ppł Grażyna Rabsztyn, mistrz olimpijski w judo z Atlanty Paweł Nastula i srebrny medalista olimpijski w zapasach w stylu klasycznym z Moskwy Andrzej Supron.
W sobotę w Centrum Olimpijskim, na uczestników biegu czekają dodatkowe atrakcje - wycieczka po Muzeum Sportu i Turystyki, spotkania z olimpijczykami i faworytami biegu, a także projekcja filmu "Najdłuższy bieg" oraz wykład nt. biegania boso.
Jak zaznaczył Marek Tronina, elektroniczne zgłoszenia do maratonu będą przyjmowane jeszcze tylko w środę. Od czwartku do soboty można zgłaszać się w Biurze Zawodów w Centrum Olimpijskim, a w niedzielę, do godz. 8 w Parku Agrykola. Limit czasu na pokonanie 42 km 195 m wynosi sześć godzin.
zew, PAP