Archeolodzy odkryli w kompleksie Angkor w Kambodży dwa kamienne posągi Buddy sprzed ponad 800 lat – informuje serwis internetowy Asian Correspondent/AP.
Odkrycia dokonano podczas prac renowacyjnych, prowadzonych na terenie świątyni Ta Prohm w wielkim kompleksie Angkor, położonym w prowincji Siem Reap w północnej Kambodży. Jak poinformował Ly Vanna, przedstawiciel rządowej agencji APSARA zarządzającej kompleksem archeologicznym Angkor, odkryte posągi są uszkodzone i nie mają głów. Większy z posągów w stanie kompletnym miałby ok. 3 metry wysokości. Posągi Buddy pochodzą prawdopodobnie z XII wieku i są największym odkryciem tego typu na stanowisku od lat 30. XX wieku.
W kompleksie Angkor znajduje się największa i najbardziej znana świątynia Angkor Wat, zbudowana w latach 1113-1150 n.e. jako świątynia hinduistyczna, poświęcona hinduskiemu bóstwu Wisznu. Król Kambodży Dżajawarman VII, panujący w latach 1181-1218, przekształcił budowlę na świątynię buddyjską. Po śmierci Dżajawarmana VII buddyjskie symbole zniszczono i przywrócono hinduistyczny charakter Angkor Wat.
Dżajawarman VI wybudował w kompleksie Angkor wiele innych buddyjskich świątyń, w tym świątynię Ta Prohm, gdzie dokonano odkrycia posągów.
zew, PAP