W tabeli greckiej ekstraklasy Aris zajmuje dopiero 13. miejsce, w obecnym sezonie drużyna nie odniosła jeszcze zwycięstwa (cztery remisy i trzy porażki). - Aris to klub z bogatą historią, ale w ostatnich czasach nie radził sobie zbyt dobrze. A oczekiwania są naprawdę spore. Klub z Salonik jest specyficzny, zarządzany m.in. przez kibiców, którzy są udziałowcami. Dobrze, że Michał Probierz zabrał z Polski swojego asystenta (Barłomieja Zalewskiego - red.), ale powinien mieć jeszcze zaufanego, miejscowego człowieka. Na tym powinno zależeć również działaczom Arisu - podkreślił selekcjoner reprezentacji Polski w latach 1976-1978.
W debiucie Probierz przegrał w sobotę u siebie z mistrzem Grecji Olympiakosem Pireus 2:3. W 28. minucie goście prowadzili już 2:0, jednak końcówka spotkania była emocjonująca. W 77. minucie kontaktową bramkę dla Arisu zdobył rezerwowy, Kolumbijczyk Juan Toja. Wkrótce potem prowadzenie Olympiakosu podwyższył Kameruńczyk Jean Makoun, a w 84. minucie drugiego gola dla drużyny Probierza strzelił Francuz Ricardo Faty. - W Grecji zmiana trenera dzień przed meczem zdarza się rzadko. Działacze Arisu widzieli potrzebę jak najszybszej zmiany i liczyli, że nowy szkoleniowiec wpłynie pozytywnie na zespół. Porażki z Olympiakosem nie odebrano jednak jak czegoś katastrofalnego, nie krytykowano polskiego szkoleniowca. Przecież Probierz nie miał czasu, żeby poznać zespół. Przy stanie 0:2 potrafił dokonać trafnych zmian i w końcówce naprawdę było emocjonująco. Można nawet powiedzieć, że mistrzowie Grecji mieli trochę szczęścia. Jako Polak życzę z całego serca Michałowi Probierzowi sukcesu. Czasami jest tak, że jak coś się źle zaczyna, to się dobrze kończy. Obaj tak było w przypadku naszego rodaka w Salonikach - podkreślił były selekcjoner kadry.
Przy okazji Gmoch zwrócił uwagę na specyficzne okoliczności, jakie towarzyszą obecnie rozgrywkom greckiej ekstraklasy. - Probierz trafił do Grecji w szczególnym dla tutejszego futbolu okresie. Z powodu afery z ustawianiem wyników meczów zdegradowano dwie drużyny (Olympiakos Volos, Kavala - red.). W greckiej ekstraklasie powstał ogromny bałagan, który komplikuje pracę szkoleniowcom i powoduje, że trudniej im wpływać na wyniki swoich drużyn.
Ostatnim polskim szkoleniowcem w greckiej lidze był Henryk Kasperczak, który od 17 listopada 2010 do 18 marca 2011 roku pracował w Kavali. Jacek Gmoch w lutym 2010 roku znalazł się w gronie pięciu najlepszych trenerów w historii greckiej ligi. Plebiscyt zorganizowano z okazji 50-lecia ekstraklasy piłkarskiej w tym kraju. Były piłkarz reprezentacji Polski i Legii Warszawa prowadził jako trener m.in. Larisę, Olympiakos Pireus, Panathinaikos Ateny, Ethnikos, Ionikos i AEK Ateny. Dwukrotnie wywalczył mistrzostwo Grecji. Oprócz tego w roli trenera Panathinaikosu zdobył wicemistrzostwo kraju (1985) i Puchar Grecji (1984), awansował również do półfinału Pucharu Europy (1985).
pap, ps