Zdaniem portugalskich ekonomistów, rok 2011 jest ostatnim podczas którego czołówka Ligi ZON Sagres może korzystać z wysokich pożyczek bankowych. - Nawet jeśli klubom uda się szybko spłacić te długi, to wątpię, aby w najbliższych latach któryś z portugalskich banków zdecydował się na kolejne wysokie kredyty dla instytucji sportowych - stwierdził prof. Antonio Samagaio z ISEG. Poza czołową trójką portugalskiej ligi, także inne jej kluby są poważnie zadłużone w bankach. Z badania przeprowadzonego przez Katolicki Uniwersytet w Lizbonie wynika, że w ciągu ostatniej dekady dług ten zwiększył się o 500 mln euro.
Główne banki Portugalii, u których zadłużone są trzy czołowe kluby tego kraju, to państwowy Caixa Geral de Depositos, Banco Espirito Santo oraz Banco Comercial Portugues. Ich przedstawiciele zapowiedzieli już, że w 2012 roku zamierzają wystąpić o wsparcie z linii kredytowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla poprawy swojej kondycji finansowej. W umowie zawartej przez Portugalię w maju o pożyczce zewnętrznej przewidziano, że banki tego kraju będą mogły zostać wzmocnione częścią kwoty w wysokości 12 mld euro. Jak poinformowali przedstawiciele trzech banków, od przyszłego roku zamierzają one prowadzić bardziej rygorystyczną politykę w przypadku przyznawania kredytów. W lipcu Fernando Gomes, kandydat na prezesa Portugalskiej Federacji Piłkarskiej, ujawnił, że niektóre banki wydały dyspozycje, aby "nie udzielać wysokich kredytów klubom piłkarskim".
Także kierownictwo czołowych portugalskich drużyn zapowiada umiar w wydawaniu pieniędzy. "Najbliższe lata będą pełne wyrzeczeń. Zamierzamy prowadzić zdyscyplinowaną politykę transferową" - zapowiedział w niedzielę prezes Benfiki Lizbona Luis Filipe Vieira. Przed rozpoczęciem sezonu 2011-2012 FC Porto, Benfica oraz Sporting wydały wspólnie na transfery ponad 100 mln euro.
pap, ps