- Na podstawie porozumienia podpisanego przez dyrektora Lotniska Chopina Michała Marca i komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk Mariusza Piętkę, od 16 listopada zniesiony zostaje podział na kontrolę w ruchu krajowym i międzynarodowym. Oznacza to, że pasażerowie będą mieli do dyspozycji więcej stanowisk, a czas kontroli znacząco się skróci - powiedział Przybylski. Jak zapewniają władze lotniska, porozumienie umożliwi lepsze wykorzystanie dostępnej infrastruktury, a w efekcie pozwoli skrócić kolejki do punktów kontroli.
Straż przekaże za kilkanaście miesięcy
Lotnisko poinformowało, że zniesienie podziału kontroli w ruchu krajowym i międzynarodowym jest kolejnym krokiem w kierunku przejęcia całkowitej odpowiedzialności za kontrolę bezpieczeństwa. Zgodnie z nowymi przepisami, do połowy marca 2013 r. Straż Graniczna przekaże obowiązki związane z kontrolą osób, bagażu, ładunków, poczty, zaopatrzenia pokładowego itd. - przejmie je zarządzający lotniskiem. Będzie on mógł, oprócz Służby Ochrony Lotniska, zatrudnić też zewnętrzną firmę. W gestii Straży Granicznej pozostanie m.in. odprawa paszportowa, odpowiedzialność za ochronę granicy państwa i nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa.
Nowe prawo lotnicze
W czerwcu nowelizację prawa lotniczego uchwalił Sejm, w połowie lipca podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski. Nowela dostosowuje polskie prawo do przepisów UE. 18 sierpnia nowe prawo lotnicze zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych punktów, np. przejęcia przez władze lotniska kontroli bezpieczeństwa pasażerów.
Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. Od początku roku do października na lotnisku odprawiono 8,07 mln pasażerów. W 2010 r. z usług lotniska skorzystało ponad 8,7 miliona pasażerów, czyli blisko 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. W ciągu roku na Lotnisku Chopina wykonywanych jest prawie 140 tys. operacji lotniczych.
zew, PAP