Impreza została zorganizowana w ramach tegorocznego "Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom". To ogólnopolska akcja Caritas, Eleos oraz Diakonii (organizacja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego), w ramach której przed świętami Bożego Narodzenia sprzedawane są specjalne świece, a dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dzieciom.
W Białymstoku, oprócz sprzedaży świec, już po raz szesnasty zostały zorganizowane spotkania mikołajkowe. Wzięły w nim udział dzieci z najuboższych rodzin z białostockich parafii, ze świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych prowadzonych przez Caritas i Eleos, a także dzieci uchodźców, którymi opiekuje się Caritas oraz dzieci z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Impreza odbyła się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku. Studenci uczelni przygotowali specjalny koncert, były też występy dzieci i spotkanie z Mikołajem, który miał dla nich prezenty. W sumie wzięło w niej udział 170 osób. Podobna grupa dzieci weźmie udział w takim samym spotkaniu 4 grudnia.
Bogumiła Maleszewska-Oksztol z Caritas Archidiecezji Białostockiej podkreśliła, że spotkanie mikołajkowe jest okazją do wspólnego spędzenia czasu, wprowadza też dzieci w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dodała, że dla niektórych z nich to jedyna okazja, aby "spotkać się z Mikołajem" i otrzymać podarunek. Maleszewska-Oksztol zwróciła uwagę, że choinka jest też formą integracji dzieci. Według niej, podczas tych spotkań nikt nie zwraca uwagi na pochodzenie czy wyznanie, ale wszyscy wspólnie bawią się.
W województwie podlaskim, w ramach akcji "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom 2011", Caritas przygotowała do sprzedaży 30 tys. świec, Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" 3 tys., a Diakonia ok. 150. Dochód z nich ma być przeznaczony przede wszystkim na posiłki dla dzieci, zorganizowanie podopiecznym letnich i zimowych wyjazdów, czy sfinansowanie wyprawek szkolnych. Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce, hierarchowie tego kościoła szacują, że mieszka tam ok. połowy z 550-600 tys. wiernych w całym kraju. Zdecydowana większość wiernych Cerkwi w tym regionie obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach.