Sekretariat Biura Postulacji zorganizuje tego dnia w Sandomierzu także sympozjum „>Humanitas< sługi Bożego ks. Wincentego Granata"(1900-1979). Następnie koncelebrowana będzie w kościele św. Michała Archanioła liturgia mszalna w intencji rychłej beatyfikacji duchownego.
W oratorium wyeksponowano materiały ukazujące najważniejsze etapy życia ks. Granata, poczynając od domu rodzinnego i okresu nauki w szkole, przez lata formacji w Seminarium Duchownym oraz studia w Rzymie. Kopie dokumentów, liczne fotografie, cytaty i ikonografia z tamtego czasu ukazują ks. Granata także jako prefekta szkół radomskich, profesora sandomierskiego Seminarium Duchownego i wreszcie jako wykładowcę i rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W związku z toczącym się od 1995 roku w diecezji sandomierskiej procesem beatyfikacyjnym ks. Wincentego Granata, jego ciało zostało przeniesione w grudniu zeszłego roku z Cmentarza Katedralnego do kościoła seminaryjnego św. Michała Archanioła. Do wyniesienia na ołtarze tego sługi Bożego konieczne jest jeszcze udowodnienie cudu za jego wstawiennictwem.
W „Księdze Łask i Podziękowań" wyłożonej przez ostatni rok przy grobie zmarłego znalazły się wpisy ponad 90 osób. Według Sekretariatu Biura Postulacji, te świadectwa uwidoczniają głębokie przekonanie autorów, iż zmiana ich sytuacji - duchowej, materialnej, zdrowotnej, rodzinnej – zaszła w wyniku nadprzyrodzonego wstawiennictwa ks. Granata. Wincenty Granat urodził się w Ćmielowie. W szkole wyróżniał się niezwykłymi zdolnościami i pracowitością. Przyjął święcenia kapłańskie w Sandomierzu i w tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym przez 25 lat wykładał teologię dogmatyczną. Był także profesorem (1952-1970) i rektorem (1965-1970) KUL. Uznawano go za autorytet moralny. Pozostawił po sobie m.in. monumentalną pracę "Dogmatyka katolicka".
eb, pap