Wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej Waldemar Tyl poinformował, że zatrzymanie ma związek z jednym z wątków śledztwa dotyczącego innej grupy przestępczej - gangu Marka Cz. pseudonim Rympałek. Z informacji ze źródeł zbliżonych do śledztwa wynika, że "Bolo" i "Kajtek" mieli, współpracując z tą grupą, nabyć kilkanaście kilogramów heroiny i kokainy, by następnie je sprzedać. - Zarzuty, które postawiliśmy dotyczą okresu od 2009 do 2010 r. - poinformował Tyl.
Ryszard Sz. i Zygmunt R. wchodzili w skład ścisłego kierownictwa tzw. grupy pruszkowskiej. Właśnie za udział i kierowanie tym gangiem w 2004 r. zostali prawomocnie skazani. "Pruszków" został rozbity w drugiej połowie 2000 r. Za szefami gangu pruszkowskiego wydano listy gończe. W Komendzie Głównej Policji powołano też specgrupę poszukiwawczą (kryptonim "Enigma"), której celem było zatrzymanie ukrywających się szefów gangu. Rozbicie gangu umożliwiły zeznania świadków koronnych, zwłaszcza tzw. kapitana grupy: Jarosława S., pseudonim Masa.
Grupa pruszkowska wywodziła się od działającego w Pruszkowie gangu "Barabasza". Kiedy "Barabasz" zginął w wypadku drogowym, schedę po nim na krótko przejął Zbigniew K. pseudonim Ali. Później gangiem kierował "Parasol". Do ścisłego kierownictwa gangu weszli również Andrzej K. pseudonim Pershing (zastrzelony w 1999 r. w Zakopanem), Leszek D., Andrzej Z. pseudonim Słowik, Mirosław D. oraz "Kajtek" i "Bolo". Po raz pierwszy o gangu pruszkowskim stało się głośno w 1990 r. po strzelaninie w podwarszawskim motelu "George". Zatrzymani tam w policyjnej zasadzce gangsterzy (m.in. "Parasol") zostali uniewinnieni, bo policja - w ocenie sądu - popełniła błędy przy zbieraniu dowodów w tej sprawie. "Pruszków" zdobywał pieniądze, ściągając haracze, przemycając spirytus, papierosy, dozorując szlaki przemytu kokainy i heroiny oraz produkując amfetaminę. Pod koniec lat 90. gang inwestował w zakup gruntów, zakładów produkcyjnych, klubów, restauracji, dyskotek itp. Grupa rozbudowała swe struktury w Polsce. Z informacji policji wynika, że najmocniejsze gałęzie istniały na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku. Z kolei Marek Cz. pseudonim Rympałek utworzył swój gang w sierpniu 1994 r. po aresztowaniu Andrzeja Kolikowskiego - "Pershinga" - zastrzelonego kilka lat później w Zakopanem szefa gangu pruszkowskiego. Jednym z najgłośniejszych dokonań gangu był napad na konwój na warszawskim Ursynowie. 28 listopada 1995 r. bandyci ukradli ponad 1,2 mln zł. Skok był perfekcyjnie przygotowany i wykonany - media określały go mianem "napadu stulecia".
W 1998 roku Cz. został skazany przez sąd na 10 lat więzienia za przywództwo w zorganizowanej grupie przestępczej. Wyszedł w 2007 r. i zniknął, jak się okazało odbudowywał struktury swojej grupy na bazie rozbitych gangów "mokotowskiego" i "pruszkowskiego". Wpadł pod koniec października 2010 r.PAP, arb