Film nakręcono z okazji 100. rocznicy przyznania uczonej Nobla w dziedzinie chemii. Skłodowska-Curie została dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla. W 1903 r., wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem, otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. nagrodzono ją Noblem w dziedzinie chemii za prace nad chemicznymi i fizycznymi właściwościami polonu i radu oraz prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.
Film "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie" prezentuje „niezwykłe losy najsłynniejszej kobiety naukowca, pierwszej profesor w historii Sorbony, laureatki dwóch Nagród Nobla" – opisują dokument jego twórcy.
- Życie Skłodowskiej-Curie było związane z Warszawą i Paryżem. W stolicy Polski spędziła swoje dzieciństwo i młodość, a od rozpoczęcia studiów na Sorbonie mieszkała na stałe we Francji" - przypominają. „Maria Skłodowska, młoda kobieta urodzona w zniewolonym kraju, ruszyła odważnie do Francji, wchodząc niemal siłą w świat nauki, zarezerwowany wcześniej wyłącznie dla mężczyzn. Ułatwiła tym samym drogę następnym pokoleniom uzdolnionych kobiet. Nigdy nie dała się pokonać ani ludziom, ani okolicznościom. Reżyser postanowił ruszyć jej śladem, aby zobaczyć, jak wygląda sytuacja kobiet w nauce po stu latach od otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie drugiego Nobla – czytamy w opisie filmu.
W postać Skłodowskiej-Curie wcieliła się w filmie Elisabeth Duda. Męża polskiej noblistki, Piotra Curie, zagrał aktor francuski, Erick Deshors. Zdjęcia kręcono m.in. w Warszawie i w Podkowie Leśnej, a także - we Francji - w Paryżu, na Sorbonie i Dworcu Północnym (Gare du Nord), oraz w podparyskim Parc des Sceaux, gdzie mieszkali małżonkowie Curie. W fabularyzowanym dokumencie znalazły się m.in. wypowiedzi wnuczki Marii Skłodowskiej, Helene Langevin-Joliot. Wypowiadają się także francuska astronautka Claudie Haignere oraz piosenkarka Juliette Greco. Ta ostatnia mówi „o niezwykle ważnej roli, jaką odegrała w życiu współczesnych kobiet Skłodowska-Curie w kwestii pokonywania barier i przełamywania stereotypów".
Reżyser i autor scenariusza Krzysztof Rogulski tak określa swój dokument: "Ten film poświęcony jest kobietom, które dzięki swojej odwadze, pasji i determinacji sprawiają, że świat staje się lepszy".
Scenariusz filmu powstawał w konsultacji historycznej m.in. z Polską Akademią Nauk - poinformowała PAP odpowiedzialna za PR tej produkcji Anna Rybakowska. - Autorem zdjęć jest mieszkający i tworzący w Szwajcarii polski operator Piotr Jaxa. Muzykę skomponował Krzysztof Aleksander Janczak – wyjaśniła. W pierwszym kwartale 2012 r. film "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie" ma być wyemitowany w TVP Kultura i we francuskiej stacji TV5 MONDE. Po polskiej i francuskiej premierze telewizyjnej ukaże się na DVD – poinformowała Rybakowska.
Producentami filmu są polski Filmstom Productions i francuski Alchimic Films, a koproducentem ze strony polskiej Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film otrzymał dofinansowanie z PISF.eb, pap