Podczas uroczystej sesji rudzkiej rady miasta jej przewodniczący Jarosław Wieszołek podkreślał m.in., że honorowe obywatelstwo Rudy Śląskiej otrzymał człowiek o uznanym autorytecie moralnym.
- Dla wielu z nas jest wasza ekscelencja wzorem. W czasie swojej długoletniej posługi zawsze był ksiądz arcybiskup blisko ludzi: odważnie i konsekwentnie bronił tych, którzy pomocy potrzebowali; głośno przypominał o fundamentalnych dla rozwoju społeczeństwa aspektach – akcentował Wieszołek. Dodał, że 27 lat posługi abpa Zimonia przypadło na okres ważnych dla kraju zmian. Metropolita katowicki – zaznaczył Wieszołek – brał w nich aktywny i rozważny udział, wspierając ludzi niezależnie od wyznania i poglądów. Jednocześnie wiele uwagi poświęcał rodzinom, mówiąc że „rodzina to jeden z najwspanialszych pomysłów Pana Boga".
Wieszołek dziękował też arcybiskupowi Zimoniowi za głoszenie ewangelii pracy - przypominanie, że praca to nie tylko źródło utrzymania, ale też droga duchowego rozwoju. Sam uhonorowany mówił w czwartek m.in., że cieszy się z honorowego obywatelstwa miasta, bo uznaje je za zbliżające wiernych z biskupem.
O nagrodzeniu byłego metropolity katowickiego honorowym obywatelstwem miasta rudzcy radni zdecydowali 25 listopada. W uzasadnieniu uchwały przypomniano, że w 1996 r. ówczesna rada miasta wyraziła wolę, by patronką Rudy Śląskiej została św. Barbara - z uwagi na kult i cześć, jaką ta patronka m.in. górników, cieszy się wśród mieszkańców. Abp Zimoń zatwierdził wtedy ten wybór i przekazał jego uznanie podczas mszy 6 czerwca 1998 r. w rudzkim kościele św. Barbary.
Abp Damian Zimoń urodził się w 1934 r. w Niedobczycach koło Rybnika w rodzinie górniczej. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w Katowicach. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, gdzie doktoryzował się w 1977 r. Biskupem katowickim został w 1985 r., a arcybiskupem metropolitą katowickim – 1992 r.eb, pap