Zmniejszenie strat ciepła o prawie 9 proc. i emisji dwutlenku węgla o ponad 8 tys. ton ma przynieść modernizacja 22,4 km sieci ciepłowniczej w Lublinie. Inwestycja będzie kosztować ponad 46 mln zł, przy czym blisko 23 mln stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. To największy dotychczas realizowany projekt modernizacyjny lubelskiego systemu ciepłowniczego. Średni wiek tej sieci to 18,5 roku.
Modernizacja - jak powiedziała Teresa Stępniak-Romanek z Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (LPEC) - będzie polegała na wymianie rurociągów starego typu na nowe, o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych. Przebudowa sieci podzielona została na 26 odcinków. Siedem z nich o łącznej długości 6,7 km zostało już wymienionych. Pozostałe mają być wymienione do końca 2013 r. Dzięki temu straty ciepła powstające podczas jego przesyłania zmniejszą się na modernizowanych odcinkach o ponad 60 proc. Natomiast w skali całego systemu ciepłowniczego w Lublinie - liczącego łącznie ok. 430 km sieci – modernizacja przyniesie zmniejszenie strat ciepła o 8,8 proc. - Daje to oszczędność wielkości ponad 45 tysięcy GJ, czyli tyle, ile rocznie potrzebuje do ogrzania największy szpital w Lublinie - tłumaczyła Stępniak-Romanek.
Zmniejszenie strat ciepła spowoduje mniejsze zużycie energii, a tym samym zmniejszenie emisji CO2. Modernizacja sieci w Lublinie ma spowodować, że do atmosfery dostanie się mniej o 8,11 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Ponadto zmniejszą się o ok. 6 proc. zużycie i straty wody w sieci. Nowe rurociągi mają być wyposażone w specjalne systemy czujników wykrywających i lokalizujących ewentualne stany awaryjne jeszcze zanim awaria wystąpi, co ma zapobiegać nagłym wyciekom z sieci.
Modernizacja obejmie rurociągi wysokoparametrowe, czyli takie, które są przystosowane do wysokich temperatur. W lubelskim systemie jest ich łącznie 230 km - 45 proc. tych rurociągów ma już nowoczesne systemy izolacyjne. LPEC stale inwestuje w ich modernizację, najwięcej w ciągu ostatnich kilku lat. - Wartość inwestycji i modernizacji rocznie przekracza 20 mln zł. Co roku wymienianych jest ok. 10 km przestarzałych rurociągów ciepłowniczych na nowoczesną, bardziej niezawodną sieć preizolowaną, o dużo lepszych parametrach izolacyjnych - zaznaczyła Stępniak-Romanek.PAP, arb